رئیس مجمع واردات گفت دولت باید راه‌های بهتری برای مدیریت تامین غذای دام و طیور از قبیل رقابت پذیر کردن این بازار را برای رضایتمندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جستجو کند و اگر این موضوع درست مدیریت نشود رانت ایجاد می‌شود.

محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در ارتباط با واردات خوراک دام و طیور اظهار داشت: خوراک طیور دارای یکسری استانداردهای ویژه است. اینگونه نیست که بشود هر چیزی را به مصرف دام و طیور رساند.اگر می خواهیم مرغ سالم و با کیفیت به سر سفره های مردم برسانیم باید غذای سالم هم به مرغ و طیور داده شود. با نان خشک کپک زده و کیسه فریزر که نمی توان پرورش مرغ و ماهی و دام داشت.
وی در رابطه با شیوه های تامین خوراک طیور و دام تصریح کرد:در مجموع برای تهیه خوراک دام به صورت عمده چندین راه وجود دارد، که استفاده از ذرت و کنجاله و همچنین استفاده از خمیر مرغ شایع تر است.
برخوردار در ارتباط با ذرت و کنجاله افزود: ذرت استفاده شده در صنایع مرغداری کشور وارداتی است.واردات آن سبب می شود که ما در واقع از آب مجازی(آب سایر کشور ها) استفاده کنیم که با توجه به کمبود آب در کشور به نظر می رسد راهکار منطقی ای باشد.
وی در ارتباط با استفاده از خمیر مرغ تصریح کرد: موضوع اصلی در خصوص خمیر مرغ عوامل محدود کننده میکروبی و باکتریایی است که اگر وزارت بهداشت و سازمان استاندارد در این خصوص دستور العمل اجرایی تر و نظارت دقیق تر داشته باشند، بیشتر می توان به آن تکیه کرد.ضمن آنکه مسیر حذف خمیر مرغ از سیستم تولید غذای انسانی(سوسیس و کالباس) نیز سهل الوصول تر خواهد شد.
وی تصریح کرد:علاوه بر این درصورت توجه بیشتر به موضوع استانداردهای جهانی، خمیر مرغ می تواند زمینه ساز ارز آوری مناسبی برای کشور نیز باشد.
برخوردار در خصوص وجود رانت در واردات خوراک طیور اظهار داشت: دولت ها همواره به دلیل ضرورت مهار قیمت مرغ و تخم مرغ، در تلاش بوده اند قمیت نهاده های دامی را کنترل کنند. اما به نظر می رسد دولت باید راه‌های بهتری برای مدیریت تامین نهاده ها از قبیل رقابت پذیر کردن بازار نهاده های دامی و نیز کاهش قیمت تمام شده با افزایش بهره‌وری، را برای رضایتمندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جستجو کند.
وی تاکید کرد:این موضوع اگر به درست مدیریت نشود، می تواند به ایجاد رانت در صادرات ضایعات مرغ نیز منجر شود.
کد خبر 8f4bc775d1534c9687d9acde5207c44a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =