بیش از هشت‌هزار و 500 نمونه و 38 هزار و 500 آزمایش برای تشخیص 32 آلاینده موجود در فرآورده‌های خام دامی در سال جاری به انجام رسید.

به مناسبت تجلیل از تقی تقی‌پور بازرگانی، استاد پیشکسوت حوزه دامپزشکی، امروز در نخستین همایش ملی سم‌شناسی و مسمومیت‌های دامی، مراسم ویژه‌ای در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور راهبردهای این سازمان را پایش فرآورده‌های دامی، خوراک دام و غذاهای با منشاء دامی عنوان کرد و گفت: امروزه بیش از 800 میلیون گرسنه در سطح جهان وجود دارد، اما هیچ کس از غذای ناسالم نام نمی‌برد.

مهدی خلج افزود: در سال 1993 میلادی، سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که برای تبادل کالا، دام، طیور و آبزیان، همه موانع تعرفه‌ای باید مشخص شود، اما آنچه که مورد تأکید قرار گرفته، این است که مقررات بهداشتی به‌عنوان تنها مقررات الزام‌آور مورد توجه است و دامپزشکی نیز مسئولیت صلاحیت‌دار در این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: از یک نگاه ساده می‌توان گفت ما نیازمند تولید برنامه‌محور، سلامت‌گرا و بهداشت‌محور هستیم تا شاهد تولید موفقی در کشور باشیم.

خلج ادامه داد: این سازمان در کنار برنامه‌های خود، تولید غذای سالم و امنیت غذایی را در دستور کار دارد.

وی تصریح کرد: خوراک بهداشتی دام باید مورد توجه جدی قرار گیرد، زیرا به‌وجودآورنده دام سالم و در نهایت انسان سالم است.

پایش عسل، تخم‌مرغ، شیر، گوشت، مرغ و انواع آبزیان

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از آغاز برنامه‌های پایش فرآورده‌های خام دامی از سال 1388 در کشور خبر داد و یادآور شد: بر اساس برنامه کدکس و اتحادیه اروپا، محصولاتی چون تخم‌مرغ، عسل، شیر، گوشت مرغ و گاو، انواع آبزیان و خوراک دام باید تحت بررسی قرار گیرد تا میزان آلاینده‌ها و حداکثر میزان مجاز سموم شیمیایی در آنها مشخص شود.

خلج تأکید کرد: تاکنون بیش از هشت‌هزار و 500 نمونه از محصولات فوق گرفته شده است و 38 هزار و 500 آزمایش نیز به انجام رسیده است.

وی اظهار داشت: داده‌های آزمایشگاهی برای 32 آلاینده مشخص تحت بررسی قرار گرفته‌اند، اما از آنجا که داده‌ها هنوز به اطلاعات نهایی منجر نشده، اعلام رسمی نشده است.

خلج همچنین گفت: سازمان دامپزشکی کشور بررسی‌هایی را در زمینه کارخانه خوراک دام و کارخانه‌های تولید مکمل انجام داده است تا به وضعیت بهداشتی و مواد تشکیل‌دهنده آنها پی ببرد و در این راستا 22 کارخانه تولیدکننده مکمل‌های دامی تحت بررسی قرار گرفته و 17 کارخانه به‌دلیل مشاهده آزمایشگاهی فلزات سنگین شناسایی شده‌اند که به‌تدریج محصولاتشان به سمت سالم‌سازی پیش می‌رود.

وی از اصلاح خطوط تولید خوراک دام خبر داد و افزود: از آنجا که داروهای دامی سطح وسیعی ندارند، با اجرای برنامه‌هایی در سازمان دامپزشکی کشور، واقعی بودن مواد اولیه در حال بررسی است و اصلاحات لازم نیز در صورت مشاهده تناقضات انجام می‌شود.

خلج خاطرنشان کرد: درباره آبزیان، محصولات مورد آزمایش قرار می‌گیرند و اثرات مالاشیت‌گرین در آنها بررسی شده و در صورت مشاهده، عملیات معدوم‌سازی انجام خواهد شد.

گفتنی است، امروز مراسم بزرگداشت استاد تقی تقی‌پور بازرگانی که هشت بیماری دامی برای نخستین‌بار در جهان و 16 بیماری را در ایران تشخیص داد، در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد و علاوه بر آن، از تعدادی اساتید و شاگردان این رشته با اهدای لوح یادبود، تقدیر به‌عمل آمد.

منبع:ایانا
کد خبر 53d57f8e145846dea366360cd049eef8

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =