کشاورزی> عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: عدم تامین و تخصیص به موقع ارز، وجود ناهماهنگی ها در بستر توزیع نظام توزیع نهاده های دامی و اخیرا نیز محدودیت های ناوگان حمل و نقل داخلی کشور و بارگیری و حمل کالاهای اساسی از گمرکات عواملی هستند که منجر به ماندگاری کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در گمرکات می شوند.

محمد مهدی نهاوندی با اعلام این مطلب اظهار کرد: با  اتخاذ تمهیداتی نظیر ترخیص درصدی و تامین ارز به صورت اعتباری از سوی وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی  بخشی از مشکلات مربوط به روند تامین ارز تا حدودی برطرف شده است ولی کماکان در این خصوص با محدودیت ها و نواقص مواجه هستیم.

وی افزود: تداوم فرآیند تامین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور با توجه به بروز خشکسالی کم سابقه و افت ظرفیت تولید داخلی علوفه مورد نیاز کشور از یک سو و افزایش ۳۰ درصدی قیمت جهانی کالاهای اساسی از سوی دیگر  نیازمند توجه و برنامه ریزی ویژه ای  است. متاسفانه هم زمانی این مشکلات با تغییر دولت نگرانی هایی برای مغفول ماندن احتمالی این موارد مهم که تاثیر مستقیم بر تولید و سفره مردم خواهد گذاشت را درپی دارد.

عضو هیات مدیره  اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور  ایران ادامه داد: بخشی  از تبعات ناهماهنگی ها و به ویژه کندی  در فرآیند تامین کالاهای اساسی به واردکنندگان نهاده های دامی تحمیل و موجب می شود اقلامی که به  بنادر و گمرکات رسیده اند برغم تمامی تلاش مسئولان گمرک و واردکنندگان امکان ترخیص پیدا نکنند.

براساس اعلام روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیورایران (اوندا)  وی خاطرنشان کرد: بخشی از کالاهای اساسی نیز که از پروسه تامین و تخصیص ارز عبور کرده اند گاهی اوقات در دایره مشکلات توزیع نهاده های دامی از طریق سامانه بازارگاه به دلیل برخی اشکالات زیرساختی محصور می شوند و همین امر منجر به تاخیر در روند خروج نهاده های دامی از انبارهای بنادر و گمرکات و تامین نهاده های دامی مورد نیاز دامداری ها و مرغداری ها می شود.

نهاوندی با بیان اینکه هر روز تاخیر در ترخیص کالا های اساسی از بندر به جز زیان بیشتر نتیجه ای برای صاحب کالا ندارد، اظهار کرد: صاحبان کالا  متضرر از معضل کندی در ترخیص کالا از گمرکات هستند.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه متاسفانه یکی از مشکلات کشور عدم تحلیل صحیح و کارشناسی یا نگرش های بخشی  از علل مشکلات تجاری کشور توسط دستگاه های اجرایی کشور هست، خاطرنشان کرد: متاسفانه در فرهنگ سیاسی  کشور نگاه خوبی به فعالین اقتصادی که در صف اول جنگ با تحریم ها قرار داشته و با مشکلات زیادی نهاده های تولید مواد اولیه و کالای اساسی مورد نیاز کشور را تامین می کنند، وجود ندارد  که این نگاه نیاز به اصلاح دارد. به عنوان مثال در مقاطعی که با انباشت کالاهای اساسی در بنادر مواجه هستیم بعضا انگشت اتهام متوجه صاحبان و وارد کنندگان  کالا نشانه می رود که ناشی از همان نگاه منفی هست تا واقعیت ها.

این مسئول صنفی تصریح کرد: البته خوشبختانه اخیرا شاهد بودیم که معاون فنی گمرک برای اولین بار و به صورت کارشناسی عوامل اصلی عدم خروج کالا را تبیین نمود که لازم می دانم به عنوان تشکل تخصصی در امر تامین کالاهای اساسی از رویکرد کارشناسی و فرابخشی گمرک ایران در این قبیل مباحث تقدیر کنم. البته امیدواریم این گونه نگاه های کارشناسی و غیر بخشی در همه دستگاه های دولتی نهادینه شود.

منبع:ایسنا
کد خبر 948b0c64fecb4477a2ff37f33be4a158

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =