کشاورزی> رئیس هیأت مدیره کانون صنایع آرد با بیان اینکه به دنبال ممنوعیت واردات گندم قیمت گندم وارداتی افزایش یافت، گفت: برای جلوگیری از افزایش قیمت گندم وارداتی مقرر شده تا واردکنندگان با اخذ مجوز از وزارت جهاد گندم را از گمرک ترخیص کنند.

حسین یزدجردی رئیس هیات مدیره کانون صنایع آرد ایران  در مورد افزایش قیمت گندم وارداتی به دنبال اعلام ممنوعیت واردات گندم، گفت: پس از اعلام ممنوعیت واردات گندم، صاحبان گندم وارداتی برای کسب سود بیشتر تمایل به فروش گندم ندارند و به فکر فروش گندم با قیمت بالاتر هستند.

وی با بیان اینکه صاحبان گندم‌های وارداتی، گندم خود را به این امید که بتوانند سود بیشتری به دست آورند، نمی‌فروشند و خرید و فروش این کالا کم شده است، افزود: قبل از اعلام ممنوعیت واردات گندم در سال 95 گندم وارداتی به قیمت حدود 800 تومان فروخته می‌شد و گندم آزاد دولت هم به قیمت حدود 1250 تومان فروخته می‌شد، اما بعد از اعلام ممنوعیت واردات گندم قیمت گندم وارداتی به حدود هزار تا هزار و 50 تومان افزایش یافته است.

یزدجردی با بیان اینکه با قطع واردات گندم موافق نیست، و برای جلوگیری از افزایش قیمت گندم باید اقداماتی صورت گیرد، بیان داشت: این موضوع از طریق کانون آرد به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده است.

رئیس هیات مدیره کانون صنایع آرد ایران با بیان اینکه هیچ کمبودی در گندم وجود ندارد، گفت: امسال با ذخیره حدود 5 میلیون تنی گندم به پایان خواهد رسید، ضمن اینکه سال آینده پیش بینی می‌شود، حدود 9 میلیون تن گندم در کشور تولید شود.

یزدجردی با بیان اینکه انجام ناگهانی برخی تصمیمات منجر به بروز برخی اشکالات می‌شود، افزود: در حال حاضر کارخانه‌های آرد بخشی از آرد را از طریق دولت و با یارانه به قیمت هر کیلو 665 تومان تحویل می‌گیرند، اما بقیه آرد مورد نیاز خود برای مصارف شیرینی‌پزی، ماکارونی و صنعت را به قیمت آزاد خریداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود 2 میلیون تن گندم ثبت سفارش شده که هنوز وارد کشور نشده است، گفت: باید برای جلوگیری از افزایش قیمت این مقدار گندم با توجه به ممنوعیت واردات برنامه‌ریزی شود. ‌

یزدجردی با بیان اینکه جلسه‌ای با مهرفرد قائم مقام بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در راستای جلوگیری از افزایش قیمت گندم وارداتی برگزار شده است، افزود: در این جلسه مقرر شد تا واردکنندگان برای ترخیص گندم وارداتی از گمرگ، از وزارت جهاد کشاورزی مجوز اخذ کنند و وزارت جهاد کشاورزی هم آنها را مقید کند تا با سود عادلانه گندم را بفروشند.

رئیس هیات مدیره کانون صنایع آرد ایران تصریح کرد: گندم وارداتی با ارز مبادله‌ای وارد می‌شود، بنابراین باید تمهیداتی اندیشید که از افزایش قمیت آن جلوگیری شود.

وی در مورد تجمع کارخانه‌‌داران آرد در مقابل وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کارخانه‌های آرد علیرغم اینکه مشکلاتی عدیده‌ای دارند، اما تاکنون چنین اقدامی نکرده‌اند و برای حل مشکلاتشان از طریق مذاکره اقدام می‌کنند.

یزدجردی بیان داشت: روز گذشته کارخانه‌‌داران نشاسته و گلوکز برای بیان پاره‌ای‌ از مشکلاتشان مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کرده بودند.

منبع:فارس
کد خبر 9b56579a533f43aba5af17b649d482aa

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =