مواد  غذایی> طی ماه اخیر، قیمت مرغ از افزایش برخوردار بود، اما دوباره در هفته جاری با کاهش قیمت و رسیدن به رقم پنج‌هزار و 900 تومان رسید.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی با اعلام این خبر گفت: هفته گذشته قیمت مرغ تا مرز شش‌هزار و 400 تومان رسید، اما دوباره با کاهش روبه‌رو بود و دیروز به قیمت پنج هزار و 900 تومانی رسیده است.

مهدی یوسف‌خانی افزود: با وجود آنکه قیمت مرغ نسبت به ماه‌های گذشته از افزایش روبه‌رو بوده است، اما همچنان وضعیت مرغداران نامناسب است.

وی خاطرنشان کرد: قیمت مرغ باید حداقل به هفت‌هزار تومان برسد تا برای واحدهای تولیدکننده صرفه اقتصادی داشته باشد و از آن طرف قیمت مرغ زنده باید چهارهزار و 300 تومان باشد، در حالی که در شرایط حاضر سه‌هزار و 800 تومان است.

یوسف‌خانی ادامه داد: قیمت تخم‌مرغ نیز در ماه اخیر و همزمان با سرد شدن هوا و تمام شدن ایام محرم و سفر با افزایش روبه‌رو بوده است، زیرا در این شرایط میزان مصرف دوبرابر شده و در کنار آن، افزایش جشن‌های عروسی و افزایش میزان صادرات به کشور عراق و برخی عوامل دیگر همچون معدوم‌سازی حدود 4.5 میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار که در پیک تولید بودند، باعث شد که قیمت تخم‌مرغ به شش‌هزار و 750 تومان برسد، اما باز هم در هفته اخیر با کاهش روبه‌رو شد و به شش‌هزار و 250 تومان در هر کیلوگرم رسید.

وی تصریح کرد: به‌طور معمول هر شانه تخم‌مرغ در حال حاضر 12 هزار و 500 تومان در بازار خرده‌فروشی عرضه می‌شود.

یوسف‌خانی یادآور شد: طی ماه گذشته به‌دلیل اینکه ترکیه محصول خود را به کشور عراق نفرستاد، میزان صادرات ایران افزایش یافت، اما با باز شدن راه صادراتی ترکیه به عراق، دوباره حجم تخم‌مرغ خریداری‌شده از ایران رو به کاهش رفت؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود قیمت تخم‌مرغ دوباره کاهش یابد.

افزایش قیمت ماهی در دو هفته پایانی اسفند

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی تأکید کرد: در بازار ماهی نوسان قیمتی نداشتیم، به‌گونه‌ای که از 20 مهرماه که فصل صید آغاز شد، قیمت‌ها ثابت و تقریباً مناسب بود، اما پیش‌بینی می‌شود که بازار محصولات شیلاتی تا نیمه دوم اسفندماه ثابت باقی بماند.

وی اظهار داشت: از آنجا که تقاضای مردم برای روزهای پایانی سال و ایام عید رو به افزایش است، پیش‌بینی می‌شود که قیمت ماهی در نیمه دوم اسفندماه با افزایش 10 تا 15 درصدی روبه‌رو باشد که این امر طبیعی بوده و هر سال اتفاق می‌افتد.

یوسف‌خانی همچنین گفت: با شروع سال جدید، قیمت و نوسانات ماهی دوباره به حالت قبل برمی‌گردد و با کاهش تقاضا و کاهش قیمت روبه‌رو خواهیم بود.

وی در پایان افزود: از لحاظ تولید مشکلی درباره مرغ، ماهی و تخم‌مرغ وجود ندارد و تنها مشکلی که هست، در واحدهای مرغداری بوده، اما بخش آبزیان تقریباً بازار متعادلی را طی می‌کند.

منبع:ایانا
کد خبر 9ce631f13bc845e3b5a76264e1a47d50

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =