مواد غذایی> رسول دیناروند مصرف اسید چرب ترانس را زیانبخش دانست و گفت: چنانچه هر درصدی از این اسید در روغن های مصرفی کم شود، بین 1 تا 2 برابر از بیماریهای قلبی و عروقی کم می شود.

 

رییس سازمان غذا و دارو در نخستین جلسه کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر کشور با اشاره به این که هدف سازمان جهانی بهداشت بر کاهش 30 درصدی میزان نمک مصرفی است، افزود: میزان نمک مصرفی در کشور ما باید تا 50 درصد کاهش یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر میزان نمک مصرفی 12 گرم است و اگر به میزان 50 درصد مصرف آن کاهش یابد و به 6 گرم برسد باز هم این میزان نمک برای سلامتی افراد مضر است.

به گفته  دیناروند، براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت تا 10 سال آینده باید میزان نمک مصرفی را تا 5 گرم کاهش داد.

وی همچنین، بر کاهش مصرف میزان روغن های با اسید چرب اشباع و ترانس موجود در مواد غذایی تولیدی تاکید کرد و افزود: با توصیه به مردم کمتر می توانیم میزان مصرف روغن های با اسیدچرب اشباع و ترانس را کاهش دهیم، به همین دلیل لازم است از کارخانجات تولید مواد غذایی به منظور کاهش این نوع روغن ها شروع کنیم.

به گفته دیناروند، همچنین می توان در صنعت تولید غذا کاهش مصرف نمک را شروع کرد و آن را به حداقل رساند.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به وجود برنامه هایی به منظور کنترل دیابت و بیماری های قلبی و عروقی، اظهار داشت: لازم است در این خصوص شاخص های ارزشیابی اهدافمان را داشته باشیم.

وی همچنین بر تقویت شبکه آزمایشگاهی در کشور تاکید کرد.

دکتر دیناروند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود برنامه های عملیاتی در چهار چوب استراتژی های دیده شده، افزود: بازار دارویی براساس سهم هر حوزه ای که به آن دسته بندی ATC می گویند، انجام می شودو در حال حاضر سهم گروه های مختلف ATc را داریم.

وی، با تاکید بر این که لازم است حدود 14 میلیون نفر از نظر چربی خون اصلاح شوند، گفت: براساس آماری در گذشته تنها 13 درصد مردم دارو درمانی می کنند و این در حالی است که داروهای این بیماری گران قیمت نمی باشد.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو، در حال حاضر 10 میلیون نفر در معرض خطر دیابت هستند که حدود 2.5 میلیون نفر دارو می گیرند .

منبع:ایانا
کد خبر a97b371abc6448e09b7b8c5c2bb2dacc

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =