۰ نفر
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
غذا و تغذیه> امروزه رژیم‌های بی‌پایه و اساس اینترنتی طرفداران زیادی را به خود جلب کرده، چراکه اکثر این رژیم‌های غذایی ادعا دارند که می‌توانند در ظرف کمترین زمانی وزن زیادی را کاهش دهند.

 برای همین افراد به اولین نکته‌ای که فکر می‌کنند اینکه به یک بار امتحانش می‌ارزد چرا که تصور می کنند یک رژیم 5روزه یا 12روزه فقط برای یک‌بار به بدن آسیبی نمی‌رساند در صورتی که این‌طور نیست. دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، بر این عقیده است که این رژیم‌های بی‌پایه و اساس شاید در همان دوره زیان‌شان را نمایان نکنند اما با گذشت زمان به مرور این عوارض بروز پیدا خواهند کرد. موضوع بحث این شماره ما در مورد رژیم 12روزه شیر است که در ادامه در مورد این رژیم غذایی و نکات مهم آن صحبت می‌کنیم.

 

از رژیم شیر بیشتر بدانید؟

 

رژیم شیر بر این ادعاست افرادی که قصد لاغری سریع برای مراسم خاصی دارند، می‌توانند با کمک این رژیم 12روزه 9 کیلوگرم از وزن‌شان را کاهش دهند. همچنین ادعای دیگر این رژیم 12روزه پاک‌سازی بدن است.

 

صبحانه:

 

یک ‌لیوان شیر کم‌چرب‌+ 2‌عدد خرما+ یک‌عدد میوه فصل

 

ناهار:

 

2 لیوان شیر کم‌چرب+ نصف موز+ 2عدد خرما

 

عصرانه:

 

یک ‌لیوان شیر کم‌چرب+ یک‌عدد خرما+ یک‌عدد میوه فصل
شام:

 

نصف سینه مرغ کباب شده یا آبپز+ یک‌سیب‌زمینی کوچک آبپز یا کباب شده+ یک‌کاسه کوچک سالاد (کاهو، هویج، کرفس، خیار، گوجه و...)

 

آیا متخصصان تغذیه این رژیم غذایی را تایید می‌کنند؟!

 

دکتر پیام فرح‌بخش متخصص در ادامه دلایل خود را در مورد عدم تایید این رژیم غذایی و عوارض آن مطرح کرده است.

 

برای همه مناسب نیست

 

این رژیم غذایی هیچ محدودیت سنی یا وزنی یا جنسی ندارد. یعنی اصلا مشخص نکرده که چه افرادی با چه شرایطی می‌توانند از این برنامه غذایی تبعیت کنند، چراکه برای تنظیم یک برنامه غذایی اصولی اولین نکاتی که باید به آن توجه شود سن، جنس و وزن فرد است. همچنین کالری دریافتی هر فرد نسبت به شرایطی که دارد، متفاوت است. مثلا افرادی که تنها مشکل‌شان اضافه‌وزن است میزان کالری دریافتی‌شان با کسی که چاقی مفرط دارد، متفاوت است. نکته مهم در یک رژیم غذایی سالم حفظ تعادل بین انرژی که به بدن می‌رسانید با انرژی که بر اثر انجام عملکردهای داخلی بدن و فعالیت‌های فیزیکی مصرف می‌شود، است. در صورت برقراری این تعادل وزن بدن شما متناسب و ثابت باقی می‌ماند. خوب است که با یک متخصص تغذیه مشورت کرده تا میزان نیاز روزانه شما به کالری را محاسبه کرده و یک رژیم سالم غذایی به شما ارائه دهد.

 

ضعیف می شوید

 

در یک برنامه غذایی درست باید همه گروه‌های غذایی به میزان لازم حضور داشته باشند؛ اما در رژیم 12روزه شیر میزان دریافت نان و غلات و میوه و سبزیجات بسیار کم است، در صورتی که روزانه باید این گروه‌های غذایی را بدن دریافت کند. برای همین می‌توان گفت این رژیم غذایی استاندارد نیست و ممکن است بدن را در آینده با کمبودهای احتمالی مواجه کند. با این حال تناسب بین 5 گروه اصلی غذایی باید برقرار باشد. در صورتی که در این برنامه غذایی شیر نسبت به سایر گروه‌ها خیلی ارجح‌تر است.

 

مراقب عضلات‌تان باشید

 

چهارمین مطلبی که باید به آن توجه کرد این است که این رژیم ادعا می‌کند در 12روز 9کیلوگرم از وزن افراد را کاهش می‌دهد. در صورتی که یک رژیم استاندارد در حدود 10 تا 12 روز نهایت 2 کیلوگرم از وزن فرد کاسته می‌شود که البته این میزان کاهش وزن درست و اصولی است. اگر بیش از این کاهش وزن ایجاد کند دیگر بحث چربی‌سوزی مطرح نیست چراکه عضلات بدن و آب میان بافتی را از بین می‌برد. فراموش نکنید که عضلات بدن در واقع ذخیره ارزشمند و مهمی در بدن هستند. اگر با یک رژیم غلط آن را از بین ببریم سال‌ها طول می‌کشد تا ذخیره اولیه بازگردد. با این حال فکر نکنید یک بار امتحان این برنامه غذایی بی‌ضرر خواهد بود چراکه بروز این عوارض آنی نبوده و مدتی طول می‌کشد تا خود را نمایان کنند. به‌طور کلی اگر فردی کاملا سالم باشد و سوخت ‌و ساز خوبی داشته باشد، باید حدودا یک کیلوگرم در هفته چربی بسوزاند.

 

به دستگاه گوارش‏تان رحم کنید!

 

بحث دیگر در مورد رژیم شیر، عدم تحمل لاکتوز است. خیلی از افراد به‌خصوص در سنین میانسالی و نوجوانی و جوانی عدم تحمل لاکتوز دارند برای همین به‌راحتی نمی‌توانند شیر را تحمل کنند. این رژیم با آن حجم شیر، دستگاه گوارش را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و فرد دچار دل‌درد، دل‌پیچه، اسهال و نفخ می‌شود.

 

خبری از روغن نیست!

 

نکته آخر اینکه در این رژیم غذایی خبری از روغن نیست. یعنی 12روز بدن روغنی دریافت نمی‌کند. شاید خیلی از افراد با خود فکر کنند عدم دریافت روغن نه تنها مسئله نگران‌کننده‌ای نیست بلکه برای کاهش وزن بیشتر می‌تواند کمک‌کننده باشد. در صورتی که این‌طور نیست  چرا که 30 درصد از کالری روزانه را باید از روغن بگیریم؛ چون بسیاری از ساختارهای بدن ما ساختارهای چربی هستند که باید چربی‌های مفید را دریافت کنند تا عملکرد مفید و مثبت داشته باشند. به‌عنوان مثال مغز ما کاملا از چربی تشکیل شده است و پوست ما سطحش دارای چربی است، به‌همین دلیل وقتی از یک رژیم به‌شدت کم روغن یا فاقد روغن پیروی می‌کنیم باید منتظر اختلالاتی مانند خشکی پوست باشیم. لذا رژیم شیر را به‌عنوان تغذیه به هیچ‌کسی توصیه نمی‌کنم حتی برای 12روز!

 

منبع: سیب سبز
کد خبر b1abc183a5ef4c1ea0e66c5fb106a66f

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =