سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد: 37 کشور جهان شامل 29 کشور آفریقایی، برای تامین غذا به کمک‌های خارجی نیاز دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین،  گزارش تازه «چشم‌انداز محصولات و وضعیت غذایی» سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می‌دهد با وجود فراوانی عرضه جهانی غذا، عواملی همچون بروز خشکسالی، سیل و مناقشات مداوم داخلی ناامنی غذایی را تشدید و طولانی کرده است.

37 کشور نیازمند کمک‌های غذایی خارجی عبارتند از: افغانستان، بورکینافاسو، بروندی، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کنگو، کره شمالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، جیبوتی، اریتره، اتیوپی، گینه، هائیتی، عراق، کنیا، لسوتو، لیبریا، لیبی، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، موزامبیک، میانمار، نیجر، نیجریه، پاکستان، سیرالئون، سومالی، سودان جنوبی، سودان، سوازیلند، سوریه، اوگاندا، یمن و زیمبابوه.

*** مناقشات و جنگ‌ها

تداوم مناقشات و جنگ‌ها یکی از عوامل کلیدی ناامنی شدید غذایی بوده و به پیدایش شرایط مشابه قحطی در شمال نیجریه، سودان جنوبی، یمن و همچنین گرسنگی گسترده در افغانستان، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و سوریه منجر شده است.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران،  اکنون 50 درصد مردم جمهوری آفریقای مرکزی آواره شده اند و تقریبا یک سوم از جمعیت آن (یک میلیون و 100 هزار نفر) نیز به کمک‌های فوری غذایی نیازمندند.

حدود هفت میلیون و 700 هزار نفر از مردم جمهوری دموکراتیک کنگو دچار ناامنی غذایی شدید هستشده اند. این کشور میزبان 200 هزار پناهنده از کشورهای همسایه بوده و چهار میلیون شهروند آن نیز در داخل آواره شده‌اند.

بر اساس گزارش فائو، بیش از سه میلیون نفر در شمال نیجریه برای ادامه زندگی به اقلام ضروری نیازمند بوده و در سودان جنوبی نیز چهار میلیون و 800 هزار نفر (45 درصد جمعیت) دچار ناامنی غذایی شده ند.

تعداد گرسنگان در سومالی نسبت به پارسال سه برابر شده و اکنون سه میلیون و 100 هزار نفر در معرض ناامنی غذایی شدید قرار دارند.

گزارش فائو اعلام می‌کند که در یمن، 60 درصد جمعیت (17 میلیون نفر) به کمک‌های بشردوستانه فوری نیازمندند. اگر محاصره بنادر دریایی این کشور مانند ماه گذشته میلادی تکرار شود، خطر بروز شرایط قحطی افزایش می یابد.

در کشورهای جنگ‌زده همچون افغانستان گرسنگی مزمن ادامه دارد. در این کشور هفت میلیون و 600 هزار نفر با خطر ناامنی غذایی شدید یا متوسط روبرویند.

در عراق سه میلیون و 200 هزار نفر به کمک‌های غذایی نیازمندند و در سوریه نیز 6 میلیون و 500 هزار نفر گرسنه اند.

خشکسالی و سیل

شرایط نامناسب اقلیمی به ویژه خشکسالی در شرق آفریقا و سیل در بخش‌هایی از آسیا نیز تولید غذا در مزارع این مناطق را با بحران جدی روبرو ساخته است.

گزارش فائو با هشدار درباره وضعیت بنگلادش تاکید کرد «امسال بروز سه سیل آسیب شدیدی به محصول برنج وارد کرد و انتظار می‌رود برداشت این محصول در بنگلادش به کمترین میزان در پنج سال گذشته برسد».

خشکسالی به مساله اصلی در آفریقای شرقی تبدیل شده است.

حدود هشت میلیون و 500 هزار نفر در اتیوپی بویژه منطقه سومالی دچار ناامنی غذایی اند.

در کنیا نیز به دلیل بارش‌های نامناسب فصلی که تولید دامی و محصولات کشاورزی را مختل ساخته، 2 میلیون و 600 هزار نفر با ناامنی غذایی شدید روبرو شده‌اند.

براساس این گزارش، با وجود وضعیت منفی داخلی در برخی کشورها، تولید مجموع جهانی غذا در حال افزایش است.

همچنین، تولید در برخی کشورهای با درآمد پایین و دچار کمبود غذا بهبود یافته است و پیش‌بینی می‌شود برداشت غلات در سال جاری میلادی رشد 2درصدی را تجربه کند.
کد خبر c72e1b5628854c3192f65a8aca3b4e3a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =