غذا و تغذیه> اضافه کردن شکر بر شکر طبیعی شیر و میوه، یکی از موضوع‌های شایعی است که موجب نگرانیست. من شاهد بسیاری از راهنمائیهای اشتباه بوده ام مثل اینکه فراورده های کم چرب لبنی از سلامتی کمتری برخوردارند زیرا حاوی شکر بیش از حد می باشند.

شیر ، ماست ساده و فراورده های لبنی شیرین نشده حاوی شکر لاکتوز طبیعی هستند، در صورتیکه میوه ها دارای فروکتوز هستند. این شکرها نمی بایست با هیچ شکری ترکیب شوند از جمله شیرین کننده هایی مانند شربت ذرت و شکر نیشکر که به غذاهای بسته بندی شده و نوشیدنیها اضافه می شوند.

بر خلاف شکرهای اضافه شده که حاوی کالری زیادی هستند ولی ارزش غذایی ناچیزی دارند، شکرهای طبیعی در فراورده های لبنی و میوه ها قسمتی از بسته ی مغذی هستند.بنابراین هیچ جای نگرانی بابت مصرف محدود آنها در رژیمتان نیست ( هرچند تعداد زیادی منابع غیر لبنی خوب وجود دارد) و همچنین آنها دارای پروتئین ، پتاسیم و ریزمغذی های دیگری نیز هستند.
به علاوه ، شکر موجود درمیوه ها و محصولات لبنی مانند شکر غلیظ شده در سودا ، آب نبات و دسرها که با دوز زیاد شکر اضافی ترکیب شده اند، نیستند.شیر معمولی و ماست ساده هیچ گونه شکر اضافی ندارند ولی توجه داشته باشید که خیلی از ماست ها و شیرهای طعم دار از این قائده مستثنی هستند.به همین سبب است که مقدارشکر آنها در رتبه های بالای طبقه بندی مواد غذایی قرار دارد.
انجمن قلب امریکا توصیه کرده که بین ۶تا ۹ قاشق غذا خوری شکر در روز به عنوان شکر افزودنی کافیست زیرا مصرف بیش از حد آن موجب اضافه وزن و سایر مشکلات سلامتی می شود.همچنین طرح پیشنهادی”کمیته مشورتی تغذیه” محدود کردن میزان شکر به ۱۰ درصد کالری دریافتی روزانه است .

اندازه شکر در لبنیات کم چرب


زمانی که دو مبحث “شکر و لبنیات کم چرب” با یکدیگر مطرح می شوند، مسیر بحث به طرف مطالب نادرست منحرف می شود. خیلی از بلاگها و توصیه ها و نکته های سلامتی را دیده شده اند که می گویند شیر کم چرب حاوی مقدار زیادی شکر می باشد ولی اگر شما به جدول تغذیه مراجعه کنید، خواهید دید که همه شکر آن در حدود ۱ تا ۲درصد است که شامل ۱۲ گرم شکر لاکتوز در لیوان می شود.
وقتی مبحث ماست ساده به میان می آید، موضوعات بیشتری مطرح می شود.به عنوان مثال، یک لیوان ماست ساده بدون چربی فقط ۱۶ گرم شکر دارد، یک لیوان ماست کم چرب حاوی ۱۵ گرم شکر است و یک لیوان ماست طبیعی فقط ۱۲ گرم شکر دارد.ماست بدون چربی و کم چرب دارای شکر افزودنی نیستند.شکر اضافی ناشی از تاثیرات جابجایی است.زمانی که چربی حذف می شود، نسبت آب آن بیشتر می شود که این قسمت شامل لاکتوز است.بنابراین مقدار شکر در یک واحد (لیوان) افزایش می یابد.
تفاوتی که در مقدار شکر هست، نباید دلیل کاهش مصرف ماست کم چرب شود.این شکر، شکر افزودنی نیست و مقدار شکر اضافی بسیار جزئیست.البته که بعضی ها لبنیات پرچرب را به خاطر طعم آن ترجیح می دهند و یا آنها را به عنوان محصول طبیعی می شناسند ، اگر مقدار چربی دریافتی روزانه را کنترل می کنید ، مشکلی در مصرف فرآورده های چرب نیست  ولی اگر شیر یا ماست پر چرب را به کم چرب فقط به خاطر میزان شکرش ترجیح می دهید ، این درست نیست.
در این روزها شرکتها شعارهایی برای محصولاتشان مبتنی بر شکر کمتر و رعایت سلامتی می دهند. به عنوان مثال کوکاکولا با تولید شیر غنی شده تا ۵۰ درصد شکر کمتر، بازاری را برای خودش ایجاد کرده است. همچنین این شیر حاوی ۵۰ درصد پروتئین و ۳۰ درصد کلسیم بیشتر در مقابل شیر طبیعی است ولی شما دوبرابر شیر طبیعی برای این محصول پول می دهید.بحث آنست که شکر طبیعی در شیر موجب هیچ نگرانی نیست و هیچ توجیهی وجود ندارد تا دوبرابر پول بدهید تا پنج برابر پروتئین بیشتر دریافت کنید در شرایطی که بیشتر نوجوانان درحال حاضر بیش از حد مجاز پروتئین مصرف می کنند.
نتیجه گیری
شکر طبیعی موجود در لبنیات ساده ضرری برای سلامتی ندارد.بنابراین نگران مقدار کم شکر اضافی در لبنیات کم چرب نباشید. این نگرانی نوعی وسواس است ولی توجهتان بر روی مقدار شکر افزودنی  در محصولات شیرین شده باشد مثل ماست. برای پرهیز از این موضوع، می توانید ماست ساده خریداری کنید و خودتان طعمهای طبیعی به آن اضافه کنید.برای راحتی و تنوع بیشتر می توانید مواد اولیه ماست طعم دار را از روی بسته بندی آن بخوانید و جداگانه آن ها را تهیه کنید و درست کنید.

منبع:آشپزباشی
کد خبر cf1055a4a01c4adf914222ca49c29694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =