در حالی به گفته رییس سازمان چای، تولید این محصول 24 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، روس‌ها چای را به عنوان یکی از اقلام مورد نیاز وارداتی خود اعلام کرده‌اندکه باید دید آیا با وجود این کاهش تولید، چای ایرانی خوراک روس‌ها می شود یا خیر؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در فهرست ارسالی مقامات روسیه به ایران برای اعلام نیازمندی‌های غذایی، چای هم به چشم می‌خورد که این نشان می‌دهد مقامات روسی قصد دارند چای مورد نیاز خود را از طریق ایران تامین کنند اما این درحالی است که سالهاست ایران برای تامین نیاز خود از کشور‌های مختلفی مانند هند، سریلانکا و غیره چای خشک وارد می‌کنند؛ به گونه‌ای که در پنج ماه نخست امسال 17 هزار و 900 تن چای سیاه به ارزش 91 میلیون و 600 هزار دلار به کشور وارد شده که از نظر وزنی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته حدود 30 درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر به گفته علی محرر، رییس سازمان چای امسال به دلیل خشکسالی، کاهش شدید بارش‌ها و گرمای بی‌سابقه تولید برگ سبز چای هم 24 درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارد.

وی اظهار کرد: برداشت برگ سبز چای نسبت به سال 1391 نیز ۳۲ درصد کاهش تولید دارد و از نظر مقدار نسبت به سال گذشته مجموعا ۱۷ هزار تن کسر تولید داریم.

حال باید دید ایران با وجود چنین شرایط ویژه‌ای چگونه می‌خواهد این نیاز‌مندی غذایی روسیه را تامین کند و آیا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی چای ایرانی را برای صادرات به روسیه انتخاب می‌کنند یا از طریق صادرات مجدد، این نیاز سفره روس‌ها را تامین خواهند کرد.
کد خبر d45e6b1952fc478aaf53c5c7da83b7c1

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =