رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران گفت: رب گوجه فرنگی، مرکبات و خرما بهترین محصولاتی هستند که می‌توانیم به روسیه صادر کنیم.

شاهرخ ظهیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: آمادگی کامل برای صادرات محصولات کشاورزی مورد نیاز روسیه را داریم.

وی گفت: بهترین محصولی که می‌توانیم به روسیه بفرستیم رب گوجه‌فرنگی است زیرا تولید داخلی ما بسیار بالاست و روس‌ها نیز به آن نیاز دارند.

ظهیری افزود: میزان تولید مرکبات نیز در ایران زیاد است و روسیه به دلیل نداشتن تولید داخلی مرکبات به این محصولات نیاز دارد و کشور ما می‌تواند همه نیاز مرکبات بازار روسیه را تامین کند.

به گفته وی محصول دیگر تولید ایران که روس‌ها به آن علاقه‌ زیادی دارند خرماست. کشور ما تولید از کشورهای اول تولیدکننده خرمای جهان است و می‌تواند این نیاز بازار روسیه را نیز تامین کند.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: محصولاتی که روسیه درخواست کرده است اما تولید داخلی نداریم همچون قهوه، می توانیم از کشورهای دیگر تهیه کنیم و با صادرات مجدد به روسیه نیاز آنها را تامین کنیم.

ظهیری اظهار کرد: لغو تحریم‌های بانک مرکزی توسط اتحادیه اروپا حداقل 50 درصد این صادرات مجدد را افزایش می‌دهد.

وی گفت: با وجود توانایی‌های تجاری موجود، هنوز مشکلات تبادلات بانکی وجود دارد و کسانی که کالا صادر می‌کنند نمی‌دانند چگونه باید پولشان را دریافت کنند.

به گزارش ایسنا، پس از تیره شدن روابط روسیه با غرب و اعلام ممنوعیت واردات کالا از اروپا توسط رییس‌جمهور این کشور،‌ روسیه فهرست کالاهای مورد نیاز خود را برای تامین مایحتاج غذایی و کشاورزی خود به ایران فرستاد.

همچنین هیات مذاکره‌کننده‌ای از روسیه به ایران آمدند و تفاهم‌نامه‌هایی در بخش‌های اقتصادی منعقد و مقرر شد که بخش خصوصی دو کشور حجم مبادلات تجاری را بالا ببرند و مواد غذایی و کالاهای کشاورزی مورد نیاز روسیه تامین شود.

در این راستاوزارت جهاد کشاورزی فهرست کالاهایی تولید داخلی و میزان مازاد آن‌ها را اعلام کرد تا تجار ایرانی برای مبادله کالا بر این اساس تصمیم‌گیری کنند.

محصولاتی که وزارت جهاد کشاورزی صادرات آنها را دارای مزیت اعلام کرده عبارتند از مرکبات،‌ کیوی،‌ سیب،‌ خرما، انجیر،‌ انگور، کشمش، هلو،‌ شلیل،‌ شفتالو، گیلاس، زردآلو، انار، پسته، بادام،‌ زعفران، سبزی و صیفی گلخانه‌ای، گیاهان دارویی‌، قارچ‌های خوراکی،‌ گل محمدی،‌ گل شاخه بریده و گیاهان آپارتمانی.
کد خبر faeba33f3b3e4ab6a4bdb5a559f4abaa

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =