در حالی که طبق قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده از برخی مواد اولیه صنایع از جمله صنعت شکلات غیر قانونی است، اما صاحبان این صنایع می‌گویند در سه مرحله مختلف باید مالیات بر ارزش افزوده بدهند که نتیجه‌ای جز افزایش قیمت تمام شده در پی ندارد.

گروه اقتصادی- خبرگزاری فارس، طی پنج سال اخیر که دریافت قانون مالیات بر ارزش افزوده از تولید مطرح شده برخی از تولیدکنندگان نسبت به نحوه دریافت آن انتقاد داشته و آن را عاملی بر افزایش قیمت تمام شده می‌دانند.

در کنار آن طبق یکی از بند‌های قانون مالیات بر ارزش افزوده محصولات کشاورزی فراوری نشده،‌آرد خبازی،‌دام طیور ،‌شیر و پنیر ،‌شیرخشک، شکر و روغن نباتی، قند ، برنج و انواع دارو و اموال غیرمنقول از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معافند.

در حالیکه به اذعان مسئولان صنایعی مانند شیرینی و شکلات، نان های صنعتی که بیشترین میزان مصرف روغن‌،آرد، شکر را در محصولات خود دارند باید چند بار در فرایند تولید و تهیه مواد اولیه مالیات بر ارزش افزوده بپردازند.

جمشید مغازه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را در صنعت شیرینی و شکلات که از موادی همچون آرد، شکر و روغن استفاده می‌شود که برخی از اقلام از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معافند را به ناحق دانست و گفت: اجرای ناقص این طرح و عدم اجرای آن در حوزه اصناف فشار مضاعفی بر تولیدکنندگان به‌ویژه صنعت شیرینی و شکلات وارد کرده است.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی نتوانسته است این قانون را به طور کامل اجرا کند چرا که بندی در این قانون وجود دارد که واحدهای صنعتی که از مواد اولیه‌ای استفاده می‌کنند که معاف از مالیات بر ارزش افزوده است باید در تولید هم در این بخش از پرداخت معاف باشند در صورتی که الان یک بار در تهیه مواد اولیه، یک بار در تولید نهایی و یکبار هم مصرف کننده باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازد که بیست و چند درصد بر قیمت نهایی افزوده خواهد شد.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات با اشاره به اینکه از 4 سال اخیر موضوع را در دولت پیگیری کرده‌ایم اما فریادمان به جایی نرسید، افزود: طی یکسال اخیر دولت یازدهم قول همکاری داده و موضوع را در مجلس هم تا مراحلی پیش برده‌ایم تا جایی که نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان امور مالیاتی مبنی بر توقف این موضوع ارسال شده است.

وی گفت: هم‌اکنون سالانه قند و شکر تولیدی کشور معادل 500 هزار تن، یک هفتم آرد و گندم  تولیدی معادل 700 هزار تن،‌120 هزار تن روغن و  20 هزار تن شیرخشک در صنعت شیرینی و شکلات مصرف می‌شود که در صنایع وابسته رونق ایجاد می‌کند.

در پی سخنان دبیر انجمن شیرینی و شکلات که البته پیش از آن کاوه زرگران دبیر کانون صنایع غذایی اتاق ایران، نجفی منش به نمایندگی از قطعه سازان خودرو و برخی نمایندگان مجلس بر نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده انتقادهای مشابه را داشتند که خبرنگار فارس از سازمان امور مالیاتی و معاونت مربوطه موضوع را پیگیر شد که بنا به دلایلی مسئول مربوطه از مصاحبه و ارائه توضیحات امتناع کرد.

البته اکنون سازمان امور مالیاتی در حال تدوین پیش نویس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده است که به گفته برخی نمایندگان مجلس باید این پیش نویس تا پایان مهر ماه به مجلس ارائه شود.
کد خبر d67cd450b5014b31813f805610c58d33

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =