مواد غذایی> رییس سازمان غذا و دارو گفت: سیستم ردیابی سلامت محصولات غذایی راه‌اندازی می‌شود.


رسول دیناروند، در جلسه‌ای که به مناسبت روز جهانی بهداشت با عنوان ایمنی غذایی با حضور دکتر جیهان طویلا نماینده سازمان جهانی بهداشت در کشورمان، بر ضرورت ایجاد یک سیستم یکپارچه اطلاع رسانی به منظور نظارت بر سلامت غذا در سطح کشور تاکید کرد.

وی گفت: سازمان غذا و دارو در صدد راه‌اندازی سیستم ردیابی محصولات غذایی نظیر آن چیزی که در مورد تولیدات دارویی در حال انجام است می باشد که برای تحقق این امر خواستار حمایت فنی سازمان جهانی بهداشت هستیم.

وی افزود: تقویت آزمایشگاههای کنترل غذا در سراسر کشور با استفاده از تکنولوژیهای نوین و سازگار با سیستم های موجود، شبکه سازی آزمایشگاهها و اعتباربخشی همه آزمایشگاهها از جمله آزمایشگاههای صنایع تولید غذایی را از برنامه های جاری و اهداف آتی سازمان غذا و دارو بیان کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین، بر ضرورت تشکیل کمیته فنی ایمنی غذا متشکل از همه ذینفعان داخلی و نمایندگان سازمان های بین‌المللی ذیربط تأکید کرد و افزود: ظرفیت سازی از طریق برگزاری کارگاههای آموزشی برای کارشناسان غذایی در زمینه های ارزیابی خطرات احتمالی ناشی از سموم قارچی، روش های بازرسی و نمونه برداری و بهره مندی از تجربیات موفق سایر کشورها در زمینه ایمنی غذا از جمله موارد دیگری است که حمایت سازمان جهانی بهداشت را می‌طلبد.

وی در ادامه، با بیان اینکه معاونت علوم و تکنولوژی ریاست جمهوری از سازمان غذا و داروی کشور در دسترسی به فناوریهای جدید در زمینه راه‌اندازی سیستم های هشدار دهنده سریع آلایندهای غذایی حمایت نموده است، افزود: سازمان غذا و دارو برای تحقق و اجرای این سیستم در حال برنامه‌ریزی است و در این خصوص از تجارب موفق دیگر کشورها نیز بهره‌مند شده است.

دیناروند همچنین، تقویت آزمایشگاههای کنترل غذا در سراسر کشور از طریق تجهیز آنها با تکنولوژی های نوین و سازگار با سیستم های موجود، شبکه سازی آزمایشگاهها و اعتباربخشی همه آزمایشگاهها از جمله آزمایشگاههای صنایع تولید غذایی را از برنامه‌های جاری و اهداف آتی سازمان غذا و دارو بیان کرد.

وی گفت: آگاهی و اطلاع رسانی به مردم از طریق گذاشتن برچسب چراغ راهنمایی(سبز-زرد-قرمز) در محصولات و فراورده های غذایی جهت آگاهی ایشان از مواد متشکله سالم و بی خطر (سبز) از دیگر برنامه های این سازمان است که قوانین اجرای این برنامه تصویب و تا پایان سال 94 اجراء خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر سازمان غذا و دارو قادر به انتشار اطلاعات ایمنی و سلامت مواد غذایی مثل برنج, شیر و گوشت به ازای هر استان است که این آمارگویای وضعیت خاص آن استان از نظر سلامت در مواد غذایی است.

اطلاع رسانی در زمینه سلامت مواد غذایی باعث ایجاد رقابت میان تولیدکنندگان مواد غذایی در تولید غذای سالم می‌شود.

بر اساس این گزارش در ادامه این نشست، دکتر جیهان طویلا نماینده سازمان جهانی بهداشت، آگاه سازی و اطلاع رسانی مردم در زمینه سلامت مواد غذایی را موجب رقابت تولید کنندگان صنایع غذایی در تولید غذاهای سالمتر با هدف جذب مشتریان و کسب شهرت بیشتر بیان کرد.

نماینده سازمان جهانی بهداشت همچنین، با اشاره به اینکه در برخی از کشورهای موفق مسئولیت امر ایمنی غذا بر عهده سایر ارگان ها مثل شهرداری است یا حداقل آزمایشگاههای کنترل غذا زیر نظر شهرداری ها فعالیت می‌کنند، افزود: البته در برخی از آنها نیز هر یک از استانها سیستم ویژه ایمنی غذای خود را داشته و دارای سیستم های آزمایشگاهی پیشرفته هستند.

طویلا بر حمایت همه جانبه سازمان جهانی بهداشت از کشور ایران در زمینه ابتکارات مربوط به ایمنی غذا  و ارتباط آن با بیماریهای مشترک بین انسان و دام و مقاومت ضد میکروبی و غیره تأکید کرد و گفت: لازم است مسئولین سازمان غذا و داروی کشور برنامه ملی ایمنی غذا را متناسب با اهداف استراتژی جهانی ایمنی غذا و برنامه عملیاتی مربوط تعریف و اجرا کنند.

منبع:فارس
کد خبر fe200caabdda4f5385be1979a4f22e76

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =