نمايندگان مجلس و كشاورزان انتظار دارند كه دولت در اين زمينه كشاورزان را ياري دهد و به آنها فرصت دهد كه بتوانند اقساط خود را پرداخت كنند و بانك كشاورزي به جاي ايجاد شعبه در شمال شهر مثل يك بانك تجاري، بايد به كشاورزان وام بدهد و مثل يك بانك تخصصي در خدمت توليد باشد تا در شرايط كم آبي و خشكسالي توليد را افزايش دهند و نبايد وثايق و خانه هاي آنها را به اجرا بگذارد و برعكس بايد اقساط را استمهال كند و تسهيلات بپردازد تا توليد تقويت شود.

به دنبال انتقاد كشاورزان در شهرها و روستاهاي مختلف كه به خاطر تحريم، خشكسالي، نبود سم و كود و امكانات، رشد هزينه توليد و تورم و... با خسارت و كاهش سود و درآمد مواجه شده اند، و بانك كشاورزي وثايق آنها را به اجرا گذاشته و يا از پرداخت تسهيلات به آنها امتناع كرده است، برخي نمايندگان مجلس نيز نسبت به عملكرد بانك هاي تخصصي از جمله بانك كشاورزي در افزايش فشار به بخش توليد انتقاد كردند.


به گزارش بولتن نيوز، برخي نمايندگان و كارشناسان اقتصادي و كشاورزي معتقدند كه بانك كشاورزي به عنوان يك بانك تخصصي، باهدف كمك به بخش توليد و كشاورزي كشور تاسيس شده و فعاليت مي كند و نبايد به فعاليت هاي تجاري مبادرت كند و به جاي افزايش شعب در شمال شهر و عمليات تجاري در بانكداري بايد به وظيفه اصلي يعني حمايت از كشاورزي و توليد اقدام كند و لذا انتظار مي رود كه در حمايت از كشاورزان و توليد كشاورزي در كشور شكيبا باشد و به كشاورزان كمك كند و با استمهال پرداخت بدهي آنها، از كشاورزي وتوليد كشور حفاظت كند.

اخيرا گزارش هايي از نقاط مختلف كشور در زمينه عدم حمايت بانك كشاورزي از كشاورزان وتوليد كنندگان محصولات باغي و كشاورزي و گلخانه اي در رسانه ها منتشر شده است و كشاورزاني كه با كاهش سود و درآمد به خاطر خشكسالي يا نبود امكانات و تحريم و رشدهزينه هاي توليد مواجه شده اند و يا زيان ده هستند و يا انتظار كمك از بانك كشاورزي براي پرداخت وام دارند، و... از عملكرد بانك ها و بانك كشاورزي در عدم حمايت از توليد انتقاد كرده اند.

يكي از كشاورزان امان آباد اراك در اين زمينه به خبرنگار ما گفت: بانك كشاورزي در اين مقطع نه تنها به كشاورزان وام نمي دهد بلكه بخش عمده اي از كشاورزان كشت گلخانه اي كه به دلايل مختلف زيان ده هستند و قادر به پرداخت اقساط خود نبوده اند با برخوردهاي ديگري مواجه شده اند و بانك كشاورزي وثايق آنها كه خانه ها و اموال و دارايي آنها بوده اند را به اجرا گذاشته است.

وي افزود: كشاورزان در هواي گرم و زبان روزه دغدغه توليد را دارند و در اين شرايط كم آبي كشور از طريق طرح هاي مختلف گلخانه اي و آبياري قطره اي و... مصرف آب را كاهش داده اند اما به خاطر خشكسالي و مشكل نبود امكانات و رشد هزينه هاي توليد، زيان ده شده اند و حالا قادر به پرداخت اقساط خود نيستند اما بانك كشاورزي وثايق و خانه هاي آنها را به اجرا گذاشته و دغدغه و مشكلات بسياري را براي آنها ايجاد كرده است.

وي ادامه داد: نمايندگان مجلس و كشاورزان انتظار دارند كه دولت در اين زمينه كشاورزان را ياري دهد و به آنها فرصت دهد كه بتوانند اقساط خود را پرداخت كنند و بانك كشاورزي به جاي ايجاد شعبه در شمال شهر مثل يك بانك تجاري، بايد به كشاورزان وام بدهد و مثل يك بانك تخصصي در خدمت توليد باشد تا در شرايط كم آبي و خشكسالي توليد را افزايش دهند و نبايد وثايق و خانه هاي آنها را به اجرا بگذارد و برعكس بايد اقساط را استمهال كند و تسهيلات بپردازد تا توليد تقويت شود...

اسفندياري كارشناس كشاورزي نيز در اين زمينه گفت: با اين كه وثايق كشاورزان زمين هاي قولنامه اي و بدون سند است اما آنها در پرداخت اقساط خود در سال هاي اخير نظم خوبي داشته اند و اقساط ماهانه خود را پرداخت كرده اند اما متاسفانه بانك كشاورزي در يك سال اخير كه كشاورزان با مشكل رشد هزينه هاي توليد و زندگي مواجه شده اند، فشار براي دريافت اقساط را اضافه كرده و از پرداخت وام به كشاورزان نيز امتناع مي كند.

وي افزود: انتظار مي رود كه بانك كشاورزي به جاي روش هاي تجاري و پيگيري بانكداري تجاري در نقاط شمال شهرها، به دنبال ارائه خدمت در روستاها و قطب هاي كشاورزي باشد زيرا اين بانك و ساير بانك هاي تخصصي مثل صنعت و معدن و مسكن براي حمايت از توليد كشور تاسيس شده اند ونبايد به فكر كار تجاري باشند و بايد به وظيفه و مسووليت خود در قبال توليد وكشاورزان وتوليد كنندگان عمل كنند.


درخواست نماینده تنکابن برای پرداخت تسهیلات کم بهره به کشاورزان

شمس الله شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در رابطه با تعطیلی برخی از طرح های جنگل داری که هیچ گزارش منفی در باره آن اعلام نشده تذکر داد.
نماینده تنکابن با اشاره به برفی که باعث از بین رفتن محصولات کشاورزی مازندران شد از رئیس جمهور خواست در جهت پرداخت تسهیلات کم بهره به این کشاورزان اقدام سریع صورت گیرد.
شریعت نژاد در ادامه از رئیس جمهور خواست در رابطه با توسعه گردشگری در حوزه انتخابیه اش که به بهانه‌های واهی متوقف شده توضیح دهد.

انتقاد نماینده سیستان از بانک کشاورزی

در حالی که بانک کشاورزی از ظرفیتهای ایجادشده قانونی بخش کشاورزی استفاده می کند، در عمل در خدمت سایر بخشهای اقتصادی است.
نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفتگو با ایانا با اعلام این مطلب گفت: مهمترین ابزار توسعه اقتصادی، سرمایه و نقدینگی است که باید بانک تخصصی در جهت افزایش و توسعه آن گام بردارد.
احمدعلی کیخا افزود: اساسا بانک کشاورزی چه فرمانبری از بخش کشاورزی داشته و چه فرقی با سایر بانکها برای بهره برداران و کشاورزان حوزه دارد؟

وی با اشاره به عملکرد بانک کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر رییس مجمع بانک کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی بود، بانک مکلف می شد که در چه مواقع و مناطقی سرمایه گذاری کند.
کیخا تصریح کرد: بانک کشاورزی در حالی که از ظرفیتهای قانونی بخش کشاورزی استفاده می کند، مثل سایر بانکها تجاری عمل کرده و هر جا مزیتهای بیشتری متوجه منابع مالی بانک باشد، آنجا سرمایه گذاری می کند.
وی خطاب به مدیرعامل بانک کشاورزی ادامه داد: از مدیرعامل بانک کشاورزی باید پرسید چه اقدامات موثری برای بخش کشاورزی داشته است؟

انتقاد نماینده بابل از بانک کشاورزی

حجت‌الاسلام علی اکبر ناصری نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلاتی که بانک کشاورزی برای مددجویان کمیته امداد در مازندران ایجاد کرد، گفت: برخی از مددجویان کمیته امداد در این زمینه به من نیز مراجعه کردند.
کد خبر انتقاد نمایندگان از عملکرد بانک کشاورزی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =