در بهار امسال حدود 900 هزار تن انواع محصولات کشاورزی به کشور‌های مختلف صادر شده که در این میان عراق با خرید بیش از 560 هزار تن بزرگ‌ترین مشتری محصولات کشاورزی ایران به‌شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طی سه ماهه نخست امسال، ایران بیش از 894 هزار تن انواع محصولات کشاورزی خود را به کشورهای مختلف صادر کرده است که عراق با خرید بیش از 60 درصد از این محصولات صادراتی، بزرگ‌ترین مشتری محصولات کشاورزی ایران به‌شمار می‌رود.

البته به نظر می‌رسد صادرات برای تاجران ایرانی به کشور‌های همسایه مانند عراق هم از نظر همجواری و هم از نظر فرهنگی و دینی به صرفه‌تر از دیگر کشور‌هاست.

عراق به عنوان بزرگ‌ترین مشتری انواع محصولات کشاورزی ایران را اعم از محصولات زراعی، باغی، دامی و غیره می‌خرد؛ به گونه‌ای که در بهار امسال بیش از 36 هزار تن ماست و 26 هزار تن دوغ، شیر و خامه به این کشور صادر شده و این در حالی است که کل صادرات ماست از ایران به کشور‌های مختلف حدود 38 هزار تن و میزان کل صادرات دوغ، شیر و خامه حدود 28 هزار تن بوده است.

همچنین طی این مدت بیش از 6000 تن انواع شیر و خامه و بیش از 2000 تن انواع شیر خشک صنعتی و اطفال به عراق صادر شده است.

در میان محصولات کشاورزی صادراتی در بخش زراعی و باغی نیز عراق رتبه نخست را در بین مشتریان محصولات ایرانی دارد چرا که بیش از 246 هزار تن هندوانه، 44 هزار و 400 تن سیب، 26 هزار و 300 تن خربزه، 3600 تن کیوی، 3000تن انواع خرما، هزار تن چای سیاه، 1500 تن سیب‌زمینی، 82 هزار و 700 تن گوجه‌فرنگی، 22 هزار و 480 تن پیاز و موسیر، 26 هزار تن کلم قرمز و سفید و بیش از 19 هزار و 600 تن انواع خیارترشی طی سه ماهه ابتدای امسال به عراق صادر شده است.

البته در این میان دیگر انواع محصولات باغی از جمله پرتقال، زردآلود، گیلاس، شلیل، گردو، به و غیره نیز از جمله محصولات صادراتی بخش کشاورزی است که عراق بزرگ‌ترین مشتری آنها به‌شمار می‌رود.
کد خبر بزرگ‌ترین مشتری مواد غذایی صادراتی ایران کیست

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =