پایگاه خبری تحقیقات قیمت جهانی برنج اعلام کرد: سال 2012 به دلیل تقاضای بیش از اندازه برنج باسماتی هند به ویژه از سوی ایران قیمت این محصول 13 درصد افزایش و تولید کشاورزان هند تا 0.25 درصد بالا رفت.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از اوریاس، پایگاه خبری تحقیقات قیمت جهانی برنج، بعد از افزایش قیمت برنج باسماتی در سال گذشته کشاورزان هندی امیدوارند که میزان صادرات برنج خود را امسال 5 تا 10 درصد افزایش دهند.

قیمت برنج باسماتی سال گذشته 13 درصد نسبت به سال قبل از آن به لطف تقاضای بیشتر کشورهای دیگر به ویژه ایران افزایش یافت.

براساس این گزارش، یک سوم برنج تولیدی کشور هندوستان به ایران سرازیر می‌شود و در این میان ایران بزرگترین واردکننده برنج باسماتی در دنیا است. در سال 2012 ایران بعد از چین و نیجریه سومین کشور بزرگ واردکننده برنج در دنیا بود.

براساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات برنج باسماتی هندوستان امسال با افزایش 0.25 درصدی به 4 میلیون تن برسد به هر حال متخصصان هشدار می‌دهند ذخیره بیشتر برنج توسط کشاورزان ممکن است قیمت این محصول را کاهش دهد.

 از سوی دیگرممکن است تقاضای بیشتر برای صادرات بیشتر نیز  قیمت را بالا نبرد چرا که اقلام وارداتی برنج ایران نیز متنوع‌تر شده و واردات محدود به برنج باسماتی نیست.

براساس این گزارش، بخش هواشناسی کشور هندوستان نیز پیش‌بینی کرده است در فصل باران‌های موسمی میزان صادرات برنج این کشور 5 درصد کاهش می‌یابد.

در سالهای اخیر شبهاتی بر آلوده بودن برنج باسماتی وارداتی از هند بود که هنوزهم اظهار نظر صریحی بر آلوده نبودن این نوع برنج اعلام نشده است.

واردات همواره حمایت از کشاورزان خارجی به جای کشاورزان داخل بوده است و آمار این موسسه تحقیقاتی در باره افزایش تولید کشاورزان هند موید این موضوع است.

در کنار آن آمارهای وحشتناک تغییر کاربری زمین که به گفته رئیس سازمان امور اراضی کشور سالانه 10 هزار هکتار است نشاندهنده کاهش سطح کشت و تولید محصولات کشاورزی به ویژه برنج در کشور است.
کد خبر تقاضای ایران قیمت برنج باسماتی هند را 13 درصد افزایش داد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =