رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود نیروهای انسانی کارآمد را سرمایه ارزشمند انقلاب و کشور دانست و گفت: هنر مدیریتی، بکارگیری این سرمایه‌ها در خدمت تولید ملی و تقویت خودکفایی کشور است.

به گزارش ایسنا آیت الله هاشمی رفسنجانی روز دوشنبه در دیدار جمعی از مدیران ارشد صنایع غذایی و بهداشتی، با اشاره به نقش تولیدگران و کارآفرینان در جوامع گفت: افراد مولد و کارآفرین، با ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها تأثیر گذارند.

وی با تشریح اوضاع اقتصادی کشور و ضرورت تلاش تولیدگران گفت: امیدواریم با برنامه‌های دولت و همکاری قوای مختلف و بخش خصوصی، از شرایط فعلی بگذریم و جوانان با شغل مناسب، هم احساس استقلال فردی و هم احساس وظیفه اجتماعی نمایند.

وی با بیان تاریخچه، چگونگی و چرایی ساخت شهرک‌های صنعتی و توسعه آن‌ها در دوران سازندگی گفت: هدف آن علاوه بر رونق اشتغال، افزایش تولیدات بومی بود که اگرچه در آغاز کار، خوب بود، امّا موج تعطیلی کارگاههای تولیدی سال‌های اخیر، شهرک‌های صنعتی را هم در نوردید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نقش تولیدگران را برای رونق پایه‌های اقتصادی بسیار مهم توصیف کرد و گفت: یکی از ملزومات اقتصاد مقاومتی، اتکا به نیروهای داخلی است تا نگذارند کشور در تحریم‌های ظالمانه گرفتار رکود تورمی شود.

وی موانع برای رونق صادرات و واردات را باعث اختلال در نظم اقتصادی کشور دانست و گفت: طولانی شدن ترخیص کالا، علاوه بر ایجاد وقفه در تولید و افزایش قیمت‌ها، هزینه‌های بی‌دلیلی را برای کشور ایجاد می‌نماید.

وی با بیان مصادیقی از دستاوردهای دولت سازندگی برای رفع موانع اداری در مسیر کارهای مردم، از جمله صدور یک روزه گذرنامه و یا گواهی‌نامه رانندگی، گفت: برنامه‌ریزی برای وقت مردم، جلوگیری از هدر رفتن بهترین سرمایه ملی است که در افواه ارزش طلا را دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز نگرانی نسبت به بعضی از خبرها در رسانه ها، به بورسیه شدن بدون قاعده چند هزار نفر در دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور در دولت گذشته اشاره کرد و گفت: این تبعیض‌ها، روح استعداد را در کالبد جوان جامعه می‌کشد و جوانان را برای تلاش و کوشش ناامید می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان دلایل رویکردهای جهانی به برنامه‌های بلند مدت، به تدوین برنامه‌های اوّل تا پنجم در جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: امسال باید برنامه ششم از سوی دولت آماده و در مجلس تصویب شود تا پس از طی مراحل قانونی در جامعه اجرا شود.

وی با یادآوری اصول مربوط به وظایف رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی، گفت: نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی که از وظایف رهبری است و به مجمع تفویض کردند، می‌طلبد تا در مراحل قانون‌گذاری و اجرا مواظبت شود که انحرافی صورت نگیرد.

هاشمی‌رفسنجانی «انحرافات از سیاست‌های کلی در برنامه‌های اجرایی دولت سابق» را باعث عقب گرد کشور از اهداف چشم‌انداز 20 ساله نظام و برنامه‌ها دانست و گفت: تصویب هزاران طرح بدون کارشناسی در سراسر کشور که محصول جلسات یک ساعته در سفرهای استانی بود، علاوه بر هزینه‌های گزاف، به خاطر عدم اجرا باعث ناامیدی مردم شده است.

وی، مصرف بی‌رویه درآمدهای نفتی را بلایی به جان اقتصاد دانست و با اشاره به شکست طرح کارگاه‌های زودبازده، گفت: طرحی که ادعای اشتغال برای بیکاران داشت، آنان را بیکاران بدهکار کرد.

وی د بخش دیگری از سخنان خویش، مدیریت آب را برای عبور از خشکسالی، ضرورت تقویت کشاورزی در سال های آینده دانست وگفت: اگر برنامه‌های علمی باشد، می‌توان 85 درصد مصرف فعلی آب کشور در کشاورزی را به نصف رساند که هم نگرانی‌های کارشناسان و اقلیم‌شناسان برای خشکسالی‌ها برطرف می‌شود و هم زمین‌های بیشتری زیرکشت می‌رود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به تقاضای حاضران برای استفاده از تجربیات میدانی تولیدگران در تدوین سیاست‌های کلی و قوانین گفت: کمیسیون‌های مجمع تشخیص آماده همکاری هستند استنادات و طرح‌های خویش را برای رونق تولید در کشور بنویسید و مطمئن باشید از همه ظرفیت‌های علمی و تجربی در جهت تقویت بنیه‌های اقتصادی کشور استفاده می‌شود.

در آغاز این دیدار چند تن از تولید گران با ارائه گزارشی از واحدهای تولیدی خویش، به بیان مشکلات، موانع، دیدگاه ها، پیشنهادها و راهکارها برای رونق تولید در کشاورزی و صنعتی پرداختند که اساس اقتصاد در کشور است.

نقش کلیدی صنایع غذایی درصادرات غیرنفتی

در این جلسه بهروز فروتن چهره سرشناس صنعت غذا و مشاور عالی کانون انجمنهای صنفی صنایع غذایی ایران نیز طی سخنانی با اشاره به وجود بالغ بر 13 میلیون واحد کیفیتی در دنیا که به صورت ویژه روی موضوعات مرتبط با کیفیت کار می کنند گفت: این رقم در ایران تنها حدود 13 هزار واحد یعنی یک هزارم دنیا است.

وی گفت: صنایع غذایی کشور نقش کلیدی و تاثیرگذاری در صادرات کشور دارند و در صورت حمایت و بهبود کیفیت، صنعت غذای کشور می تواند به سرامد تمام صنایع کشور در حوزه صادرات غیرنفتی تبدیل شود.
کد خبر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از مدیران صنایع غذایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =