مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: با توجه به هزینه های تمام شده تولید و میزان تلفات، هم اکنون تولیدکنندگان روی هر کیلوگرم مرغ گوشتی بین 800 تا 1000 تومان ضرر و زیان می دهند.

همایون دارابی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، نرخ خرید مرغ زنده را غیرواقعی دانست و افزود: طی ماه های گذشته قیمت گذاری مرغ مشکل عمده تولیدکنندگان بوده، به طوری که نرخ واقعی تولید مرغ زنده بالاتر از حاشیه بازار است.

وی گفت: در حالی که میانگین قیمت واقعی تولید هر کیلوگرم مرغ گوشتی زنده 5400 تومان است اکنون هر کیلوگرم مرغ زنده حدود 4600 تومان از تولیدکنندگان خریده می شود که این امر حاکی از خسارت 800 تا 1000 تومان تولیدکنندگان روی هر کیلوگرم مرغ است.

به گفته دارابی، مصرف کنندگان نیز هر کیلوگرم مرغ گوشتی را به قیمت 6700 تومان خریداری می کنند.

وی به نقل از آمار شرکت پشتیبانی امور دام، میزان گوشت مرغ ذخیره شده را 130 هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام سالانه حدود 5 درصد تولید مرغ کشور را خریداری و ذخیره سازی می کند که متاسفانه این میزان مرغ نیز کمتر از قیمت واقعی از تولیدکنندگان خریداری می شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی تصریح کرد: این درحالیست که سازمان تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان نیز بر این باورند که قیمت واقعی تولید هر کیلوگرم مرغ گوشتی بیش از قیمت خرید تضمینی آن است، اما حاضر به اعمال نرخ واقعی برای خرید از تولیدکنندگان نیستند که این امر اجحاف به تولیدکنندگان خواهد بود.

وی افت مرغ زنده را برای تبدیل به مرغ قابل مصرف حدود 25 درصد دانست و گفت: شرکت پشتیبانی امور دام مرغ کشتار شده شیرین پک آماده طبخ را به قیمت 6500 تومان خریداری و برای تامین مرغ مورد نیاز کشور و برقراری تعادل در قیمت ها وارد بازار می کند.

وی استمرار 70 درصد تولید گوشت مرغ را وابسته به تامین نهاده ها دانست و ادامه داد: هم اکنون نهاده های ذرت و سویای مورد نیاز تولید طیور کشور تامین است اما تولیدکنندگان این نهاده ها را با ارز آزاد و قیمت بازار خریداری و تامین می کنند که همین امر موجب افزایش هزینه های تمام شده تولید می شود.

به گفته وی، هم اکنون 2 میلیون تن گوشت مرغ توسط 23 هزار واحد مرغداری تولیدکننده مرغ گوشتی تولید و روانه بازار می شود.
کد خبر شرکت پشتیبانی مرغ را به قیمت واقعی نمی خرد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =