حمید فیضی دبیر انجمن پسته در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: طبق برآوردهایی  که انجمن پسته در خصوص افزایش تولید این محصول انجام داده برداشت این محصول به 220 هزارتن در سال خواهد رسید که 130 هزارتن از شهر کرمان و 90 هزار تن این محصول از سایر شهرستان‌ها برداشت خواهد شد.

وی در ادامه افزود: در مهرماه سال جاری که برداشت این محصول آغاز می‌شود و به عبارتی تولید این محصول نسبت به سال گذشته 30 درصد بیش‌تر شده است.
این دبیر انجمن با بیان این‌که صادرات این محصول از مهر 93 شروع و تا پایان شهریور 94 ادامه دارد

وی تصریح کرد: 80 درصد پسته به خارج از کشور صادر و مابقی در داخل مصرف می‌شود که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته 175 هزار تن این محصول در بازارهای جهانی به فروش برسد.

فیضی با اشاره به تولید 170 هزار تنی این محصول در سال گذشته و صادرات 130 هزار تن آن به خارج از کشور اضافه کرد: که روند صادراتی ماه‌های گذشته نشان می‌دهد این هدف تحقق پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه پسته هنوز در تابلو بورس کالا عرضه نمی‌شود گفت: پسته صد در صد در تختیار بخش خصوصی تا کنون رایزنی با این انجمن در خصوص ورود این محصول به بورس صورت نگرفته و طبیعتا معنای بورس شفاف‌سازی و اگر بازار به این سمت حرکت کند این محصول در بازار زیر به‌فروش خواهد رسید.

 دبیر انجمن در پایان ضمن اشاره به تاثیر عرضه و تقاضا و قیمت دلار روی این محصول تاثیرگذار است تصریح کرد: قطعا قیمت جهانی تاثیرگذار بوده و طی دو سال گذشته قیمت پسته بین 9 تا 10 دلار بوده و تغییر چندانی نکرده است. 
کد خبر طبق برآوردهای صورت گرفته تولید پسته به 220 هزار تن می‌رسد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =