صنایع غذایی> دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر از بی‌نیازی کشور از واردات شکر تا نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: از ابتدای زمستان سال گذشته تاکنون واردات شکر انجام نشده که نشان‌دهنده ایستادگی وزارت جهاد کشاورزی در برابر سودجویان و وارد‌کنندگان است.

بهمن دانایی  اظهار کرد: امسال برای نخستین بار در تاریخ صنعت قند و شکر کشور تولید شکر از مرز یک میلیون و 300 هزار تن عبور کرد و این در شرایطی اتفاق افتاده است که این صنعت سال‌های بسیار بدی را به خود دیده است، چراکه در سال‌های 1385 تا 1388 تولید این محصول به 500 هزار تن رسیده بود.

وی با بیان این‌که طی 12 ماهه پارسال یک میلیون و 302 هزار تن شکر تولید شد، افزود: این رکوردشکنی در تولید ناشی از مدیریت درست وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از تولید‌کنندگان و جلوگیری از واردات بی‌رویه شکر است و نشان از ظرفیت و پتانسیل بالای تولید شکر در کشور دارد.

ممنوعیت بی‌سابقه واردات شکر

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ادامه داد: طی 9 ماهه نخست سال گذشته علی‌رغم مخالفت‌های وزارت جهاد کشاورزی برای واردات، 823 هزار تن شکر به کشور وارد شد که ثبت سفارش قبل بوده است. اما از ابتدای زمستان سال گذشته تاکنون حتی یک کیلوگرم شکر هم به کشور وارد نشده است و این ممنوعیت چهار ماهه واردات شکر نیز تاکنون بی‌سابقه بوده است.

دانایی با بیان این‌که واردات شکر همچنان ممنوع است، گفت: در ابتدای سال جاری حدود یک میلیون و 100 هزار تن شکر در کشور موجود بوده که از سال گذشته به امسال منتقل شده است و این نشان می‌دهد که حتی در بالاترین میزان مصرف این موجودی تا پایان شهریورماه برای کشور کفایت می‌کند و از آن زمان نیز برداشت شکر از مزارع داخلی آغاز می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به میزان تولید و واردات این محصول در سال گذشته، ضریب خودکفایی شکر حدود 60 درصد بوده است که با توجه به پتانسیل‌های موجود در صورت ادامه‌ روند مناسب کنونی می‌توانیم ضریب خودکفایی شکر را در سال 1394 به بیش از 75 درصد افزایش دهیم.

منبع:ایسنا
کد خبر 05049d8d3eef43f0b022a7cb4b33b919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =