وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داد: ستاد هماهنگی توسعه صادرات به روسیه با حضور نمایندگانی از وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی، امور خارجه، گمرک، بانک مرکزی و تشکل های بخش خصوصی و به ریاست اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل شود.

محمدرضا نعمت زاده در نشست بررسی راهکارهای توسعه صادرات به روسیه که با حضور تعدادی از معاونان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی، امور خارجه، گمرک، بانک مرکزی و همچنین نمایندگان تشکل های خصوصی برگزار شد، افزود: این ستاد هماهنگی باید به دنبال یک هم افزایی بیشتر فکری و ارائه راهکاری های اجرایی برای توسعه مناسبات اقتصادی به روسیه باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط عمومی وزارت وزیر صنعت، معدن و تجارت ، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فرصت پیش آمده برای گسترش تعاملات اقتصادی با روسیه، گفت: در این راستا شناسایی شرکت های خوشنام را برای توسعه محصولات صادراتی دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: شناسایی شرکت هایی که با رعایت استانداردهای بین المللی در حال فعالیت هستند، می تواند در ثبات کسب بازارهای خارجی ما موثر باشد.

نعمت زاده سپس تصریح کرد: تنها داشتن کارت بازرگانی مجاز ملاک مناسبی برای توسعه مناسبات تجاری و صادراتی نخواهد بود زیرا داشتن سابقه خوب و عمل به تعهدات در ارائه خدمات، موضوعی است که می تواند ما را در جاودانه کردن و کسب بازارهای صادراتی دیگر کشورها کمک کند.

وی با تاکید بر استفاده حداکثری از فرصت پیش آمده برای توسعه صادرات به کشور روسیه، تصریح کرد: برای این منظور توجه به بازار روسیه از مهمترین مواردی است که در حال حاضر صادرکنندگان، تولیدکنندگان و همچنین تجار می تواند مورد نظر قرار دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه برای این منظور بهره مندی از وسایل حمل و نقل مورد نیاز نیز باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: برای توسعه تعاملات تجاری و صادراتی باید به همه راه های گسترش از جمله وسائل حمل ونقل نظیر دریایی، زمینی و هوایی توجه کنیم که این مهم یکی از اقدامات جدی ما خواهد بود.

نعمت زاده همچنین به دیگر مواردی که می تواند به گسترش تعاملات تجاری و صادراتی دو کشور کمک کند، اشاره کرد و گفت: در این خصوص، ایجاد سردخانه و کانتینرهای یخچال دار از مواردی است که پیگیری خواهیم کرد.

به گفته وی؛ روسیه بازار مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی و صنایع دیگر کشورمان به شمار می آید که می توان با برنامه ریزی دقیق از این بازار جذاب صادراتی نهایت استفاده را برد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین به ارائه تسهیلات در بندر آستاراخان اشاره کرد و پیشنهاد داد این مهم از طریق سازمان بنادر و دریانوردی یا اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران دنبال شود تا زمینه اجرای آن هرچه سریعتر تسهیل شود.

نعمت زاده، تلاش برای تغییر نرخ تعرفه ها، سرعت بخشی در ترخیص کالاها و تعیین مسیرهای مختلف زمینی برای صادرات انواع محصولات به کشور روسیه، تقویت و تسریع مناسبات و تعاملات بانکی با این کشور را از دیگر مواردی ذکر کرد که معاونان این وزارتخانه باید به سرعت آن را پیگیری کنند.

وی حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان داخلی را در نمایشگاه های مختلف کشور روسیه حائز اهمیت دانست چرا که می تواند در ارائه توانمندیهای کشورمان و همچنین شناسایی بازارهای صادراتی روسیه موثر باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شناسایی خریداران روسی و توجه به نیازهای آنان را نباید از نظر دور داشت، تاکید کرد: دراین بین نقش تشکل های بخش خصوصی و اتحادیه های در معرفی تولیدات و قابلیت های خود بسیار پررنگ خواهد بود.

یادآور می شود، در این جلسه هریک از معاونان وزارتخانه های صنعت معدن وتجارت، جهادکشاورزی و امور خارجه و دیگر مسئولان حاضر و نمایندگان بخش خصوصی به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود به منظور بررسی هرچه دقیق تر و ارائه راهکارها برای گسترش روابط اقتصادی و صادراتی ایران و روسیه پرداختند.
کد خبر 0abc387bdf8c4759a1aa8e994b24f59b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =