دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: ما خواستار آزادسازی قیمت روغن نباتی نبوده و نیستیم، شرکت‌های روغن نباتی به دلیل رکود بازار کالاهای خود را با تخفیف عرضه می‌کنند اما سود این تخفیف به جیب واسطه‌ می‌رود نه مردم.!

ابوالحسن خلیلی  «درباره آزاد سازی قیمت روغن نباتی گفت: ما هیچ‌گونه آزادسازی و افزایش قیمت را مد نظر نداریم، زیرا بازار همچنان دچار رکود است و حتی کارخانه‎‌ها حاضرند کالاهای خود را با تخفیف وارد بازار کنند.

وی ادامه داد: روغن نباتی جز کالاهای اساسی و دارای قیمت مصوب است و جز کالاهای مشمول قیمت گذاری است بنابراین به هیچ عنوان نمی‌تواند آزادسازی قیمت داشته باشد.

دبیر انجمن روغن نباتی تأکید کرد: الان قیمتی که بر روی کالاها درج شده است کاربردی ندارد زیرا کارخانه‌ها به دلیل رکود موجود در بازار و همچنین رقابت کالاهای خود را با تخفیفات ویژه عرضه می‌کنند اما متأسفانه این تخفیفات شامل حال مصرف کننده نشده و در این میان سود آن به جیب واسطه‌ها می‌‎رود زیرا کالا را با همان قیمت درج شده بر روی کالا به دست مشتری می‌دهند.

خلیلی تصریح کرد: آزادسازی قیمت که منجر به افزایش قیمت می‌شود برای زمانی است که عرضه کالا بیش از تقاضا باشد اما در شرایطی مانند الان که تقاضا کمتر از عرضه است شرکت‌ها در تلاش هستند تا کالاهای خود را با تخفیف عرضه کنند.

وی خاطرنشان کرد: روغن نباتی در حال حاضر بیش از نیاز جامعه عرضه می‌شود بنابراین باید برای این عرضه زیاد فکری کرد و بهترین راه حل نیز این است که کالاها به بازار جهانی وارد شود تا تولید کارخانجات مناسب تر شود.

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: در حال حاضر به دلیل این که واردات روغن خام به داخل کشور با تعرفه صورت می‌گیرد بنابراین قیمت تمام شده ما بالاتر از قیمت‌های شرکت‌های کشور رقیب است.

خلیلی در پایان گفت: ما باید برای رونق صادرات از ظرفیت ورود موقت استفاده کنیم که این امکان هم در حال حاضر وجود نداشته و اجرایی نشده است بنابراین می‌توان گفت که صادرات ما در حال حاضر چندان مطلوب نیست و با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد.

منبع:نسیم
کد خبر 1da9a5518f88483884a2fe7d77ffe07a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =