منابع هندی از افت ۵۰ درصدی قیمت برنج باسماتی این کشور در مقایسه با سال گذشته خبر دادند و کاهش واردات ایران را یکی از دلایل این امر اعلام کردند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری بیزینس استاندارد، در حالی که تولید کنندگان برنج باسماتی هند در این فصل از قیمت پایین این نوع برنج گله می کنند، دولت محلی پنجاب هند امروز علت کاهش قیمت برنج باسماتی را «کاهش» قیمت صادراتی در بازارهای بین المللی اعلام کرد.

توتا سینگ، وزیر کشاورزی ایالت پنجاب گفت: «قیمت برنج (باسماتی) مرتبط با بازار بین المللی است. کاهش قیمت ناشی از کاهش در بازار بین المللی است.»

به گفته صادر کنندگان، هم اکنون قیمت برنج باسماتی در بازار جهانی حدود 1000 دلار تا 1800 دلار در هر تن است، در حالی که این رقم در سال گذشته 1500 تا 1800 دلار بود که حداقل قیمت برنج امسال نسبت به حداقل قیمت سال گذشته کاهش 50 درصدی داشته است. آنان کاهش تقاضا برای واردات برنج از سوی کشورهایی نظیر ایران را عامل اصلی کاهش قیمت برنج باسماتی عنوان کردند.

در حالی که دولت ایالتی پنجاب بر تنوع بخشی بر محصولات کشت شده تاکید دارد، وسعت زمین های تحت کشت باسماتی امسال 55 درصد افزایش یافته است و  این موجب فزونی عرضه این محصول شده است.
کد خبر 3b6b289c2d3041c8804900f3dc15c397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =