کشاورزی> بر اساس برآوردهای صنعتی، صادرات برنج باسماتی هند در سال مالی جاری که تحت تاثیر ممنوعیت موقت اعمال شده از سوی مشتری عمده برنج هندی یعنی ایران قرار گرفته، احتمالا حدود ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش خواهد یافت.


به گزارش پایگاه خبری بیزنس لاین، راجن سوندارسان، مدیر اتحادیه صادرکنندگان برنج هند در این باره گفت: «ما انتظار داریم که مجموع صادرات این نوع برنج در سال جاری حدود ده درصد کمتر از سال گذشته باشد.»
صادرات برنج باسمات هند در سال 14-2013 به 3.57 میلیون تن، به ارزش 29.299 کرور روپیه رسید.
ایران در سال مالی گذشته حدود 38 درصد کل برنج صادراتی باسماتی هند را خریداری کرد.
یک صادر کننده برنج در هاریانای هند گفت: «تاکنون، ما شاهد کاهش 5 تا 7 درصدی صادرات نسبت به سال گذشته بوده ایم.»
هرچند ظاهرا ایران قرار است از 22 مارس واردات برنج باسماتی از هند را از سر بگیرد، اما کل صادرات برنج باسماتی هند در سال مالی جاری همچنان با کاهش مواجه خواهد بود.
ایران به دلیل افزایش حجم برنج تولید داخل خود از اواسط ماه نوامبر، واردات برنج از کشورهای دیگر را ممنوع کرده است.
مقامات ایرانی اخیرا به مقامات هندی اطمینان داده اند که این ممنوعیت به زودی برداشته خواهد شد و فرآیند ثبت مجدد عرضه کنندگان به در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.
احتمالا ایران تا 21 مارس در این باره بیانیه ای را منتشر خواهد کرد.
تقاضای بیشتر از سوی بازارهای سنتی نظیر امارات و قطر و بازارهای جدیدتر که عمدتا در آفریقا قرار دارند، به هند کمک کرده است تا تاثیر منفی ناشی از کاهش واردات ایران را تا حدی جبران نماید.کشورهای اروپایی نظیر دانمارک و جمهوری چک نیز اخیرا واردات برنج باسماتی از هند را افزایش داده اند.

منبع:تسنیم
کد خبر 5c89bf25c91c4239b2a70bf7ed8ea4da

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =