۰ نفر
۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۴
کشاورزی> مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: خرید تضمینی گندم در کشور تا دهم مردادماه جاری به حدود ۶.۹ میلیون تن رسیده، در حالی که تا پایان فصل خرید سال گذشته جمعا حدود ۶.۷ میلیون تن گندم توسط کشاورزان تحویل مراکز خرید شده بود.

علی قنبری گفت: تاکنون 6 میلیون و 883 هزار تن گندم از گندمکاران در سراسر کشور خریداری شده و عملیات خرید در بیشتر نقاط کشور به جز استان‌های جنوبی ادامه دارد.

وی افزود: براین اساس پیش بینی خرید 8 میلیون تنی ابتدای سال محقق می‌شود.

قنبری تصریح کرد: در پایان فصل خرید سال گذشته، حدود 6.7 میلیون تن گندم خریداری شد که در حال حاضر با این مقدار خرید، شاهد افزایش بیش از 200 هزار تن هستیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تعداد مراکز خرید مستقر در سراسر کشور را 1112 مرکز اعلام و اظهار کرد: کشاورزان گندم ها را در قالب بیش از یک میلیون و 93 هزار محموله به این مراکز تحویل داده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ارزش ریالی گندم‌های خریداری شده را حدود 8 هزار میلیارد تومان اعلام و بر سرعت عمل مراجع ذیربط، به ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، در زمینه‌ تامین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز خرید تضمینی برای پرداخت به روز دسترنج کشاورزان تاکید کرد.

قنبری افزود: از مبلغ 8 هزار میلیارد تومان بهای گندم خریداری شده، تاکنون 5 هزار و 900 میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده و امیدواریم بانک ملت نسبت به پرداخت مابقی سهم خود از تسهیلات مربوطه سریعتر اقدام کند، تا رضایت گندمکاران کشور جلب شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران عنوان کرد: بیشترین خرید مربوط به استانهای خوزستان با خرید بیش از 962 هزارتن، گلستان 888 هزار تن و فارس 730 هزار تن بوده است.

قنبری رشد چشمگیر خرید گندم در برخی از استان‌ها را دلیل افزایش میزان خرید در سال‌جاری دانست و تشریح کرد: امسال در استان گلستان شاهد افزایش حدود 280 هزار تنی خرید گندم بوده‌ایم، در حالی‌که در سال گذشته و در پایان فصل، مراکز خرید این استان 406 هزار تن خریداری کرده بودند.

 معاون وزیر جهاد کشاورزی استان اردبیل را یکی دیگر از استان‌هایی اعلام کرد‌ که خرید تضمینی گندم در آن نسبت به سال گذشته 200 هزار تن افزایش یافته و به بیش از دو برابر کل خریدسال قبل رسیده است.

قنبری در تشریح رشد خرید گندم در سایر استان‌ها گفت: تا این موقع از فصل نسبت به کل خرید سال گذشته اصفهان با خرید 150 هزار تن گندم رشد 3 برابری را تجربه کرده است و در البرز 30 هزار تن، تهران 36هزار تن، خراسان رضوی 135 هزار تن و در مازندران 80 هزار تن افزایش خرید داشته‌ایم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: وزن خالص گندم های خریداری شده با کسر میزان افت مفید و غیرمفید و سن زدگی گندم ها در سال‌جاری حدود 6 میلیون و 700 هزار تن است.


منبع:فارس
کد خبر 5394e5163e4144b2b35e46cf26b4549a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =