۰ نفر
۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶
کشاورزی> معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خرید تضمینی حدود ۸ میلیون تن گندم از کشاورزان گفت: با توجه به کفایت ذخایر استراتژیک گندم، امسال نیازی به واردات گندم نیست.

علی قنبری معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد مطالبات معوق گندمکاران و دلایل آن، گفت: امسال حجم بسیار قابل ملاحظه‌ای، یعنی حدود 7 میلیون و 800 هزار تن گندم به ارزش 9 هزار و 100 میلیارد تومان از کشاورزان به نرخ تضمینی خریداری شده و تأمین این وجه با توجه به شرایط مالی دولت کار آسانی نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با عذرخواهی از کشاورزان بابت تأخیر در پرداخت مطالباتشان، افزود: از رقم 9 هزار و 100 میلیارد تومان وجه خرید گندم تاکنون 7 هزار میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و تا پایان سال زراعی جاری هم بقیه مطالبات گندمکاران پرداخت می‌شود.

قنبری با اشاره به کاهش قیمت فروش هر بشکه نفت به زیر 40 دلار، تصریح کرد: اولویت اول برای دولت پرداخت حقوق و دستمزد بعد یارانه و سپس پرداخت وجه خرید گندم است.

وی افزود: بانک‌ها به مرور در حال پرداخت مطالبات گندمکاران هستند، ضمن اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم پرداخت مطالبات را تضمین می‌کند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی دو عامل را در تأخیر پرداخت مطالبات گندمکاران مؤثر دانست و گفت: علاوه بر پایین آمدن قیمت نفت، فروش حجم زیاد گندم به دولت هم عاملی دیگری بود که موجب تأخیر در پرداخت مطالبات گندمکاران شد، زیرا تأمین وجه آن با توجه به پایین آمدن قیمت نفت کار ساده‌ای نبود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت بیش از 8 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود، تصریح کرد: قیمت مناسب خرید تضمینی گندم و مدیریت خوب خرید موجب فروش حجم قابل توجهی از گندم تولیدی کشاورزان در سال جاری به دولت شد.

 وی افزود: امسال نزدیک به یک میلیون و 300 هزار محموله گندم با کمک شرکت بازرگانی دولتی، سازمان تعاون روستایی ایران و بخش خصوصی از کشاورزان خریداری شده است.

نیاز به واردات گندم نداریم، ذخایر کافی است

قنبری با اشاره به ذخایر 4 تا 5 میلیون تنی گندم، بیان داشت: مصرف داخلی گندم حدود 8 تا 9 میلیون تن است و با توجه به تولید حدود 8 میلیون تن و ذخایر استراتژیک  کافی، امسال نیازی به واردات این محصول نیست.

فرمول قیمت خرید تضمینی گندم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در مورد قیمت پیشنهادی وزارتخانه برای خرید تضمینی گندم، گفت: هنوز وزات‌خانه پیشنهادش را در این مورد به دولت ارائه نکرده است.

وی با بیان اینکه بزودی پیشنهاد قیمت خرید تضمینی وزارت جهاد کشاورزی به دولت اعلام می‌شود، افزود: برای تعیین قیمت تضمینی گندم، به طور معمول قیمت سال گذشته را با میزان تورم جمع می‌کنند و رقم جدید قیمت تضمینی سال زراعی جدید را تعیین می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد واردات شکر خریداری شده به کشور گفت: هنوز 150 هزار تن شکری که برای ذخایر استراتژیک از برزیل خریداری شده بود، به کشور وارد نشده است.

قنبری با اشاره به صادرات روغن به عراق گفت: شرکت بازرگانی دولتی به دنبال واردات و صادرات مجدد شکر به عراق است و برای این کار در حال جمع‌آوری مشخصات شکر مصرف این کشور است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در مورد ارتقا کیفیت نان و وظایف این شرکت در این رابطه، گفت: ارتقا کیفیت نان به عوامل متعددی از جمله، میزان سبوس گیری آن بستگی دارد، بنابراین این نکته در راستای حفظ کیفیت مهم است که بیش از حد از گندم سبوس‌گیری نشود.

وی با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی در تولید نان گفت: شرکت بازرگانی دولتی برای افزایش کیفیت نان اقداماتی از قبیل برگزاری کلاس‌های آموزشی نانوایان برگزار می‌کند.


منبع:فارس
کد خبر c2d2c6a121314a43ac894854ee563b42

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =