رییس سازمان دامپزشکی گفت: از مردم و عزاداران درخواست می‌کنیم نذورات خود را در قالب ذبح به صورت بهداشتی در کشتارگاه‌های مجاز تعیین شده و مکان‌های بهداشتی انجام دهند تا مخاطرات غیر بهداشتی مردم را تهدید نکند.

مهدی خلج اظهار کرد:‌ در ماه‌هایی مانند محرم و صفر ذبح دام برای ادای نذورات مردم افزایش می‌یابد اما سازمان دامپزشکی از همه مردم و عزاداران درخواست می‌کند این کار را به گونه‌ای انجام دهند که مخاطرات بهداشتی به همراه نداشته باشد.

وی افزود: همه کسانی که نذر دارند با همان نیت خود می‌توانند قربانی خود را در کشتارگاه‌ها و مکان های بهداشتی مجاز تعیین شده ببرند و پس از ذبح بهداشتی لاشه گوشت دام کشتار شده را به مساجد یا تکایایی که مدنظرشان است انتقال دهند اما ذبح دام در کوچه و خیابان‌ها که خون دام در معابر جاری شود و با لباس و بدن مردم تماس پیدا می‌کند می تواند مخاطرات غیر بهداشتی به همراه بیاورد.

رییس سازمان دامپزشکی تاکید کرد: در آستانه ماه محرم نظارت‌های بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی به ویژه در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در دستور کار سازمان دامپزشکی قرار دارد و تشدید می یابد.

خلج گفت: با توجه به آیین نامه بازرسی و معاینه بهداشتی گوشت در کشتارگاه‌های کشور سازمان دامپزشکی در قالب بخش نامه‌ای که به ادارات کل دامپزشکی استان‌ها ارسال کرده است به منظور حفظ سلامت مصرف‌کنندگان در مواردی در راستای گوشت‌ دام‌های قربانی و تامین بهداشت عمومی تاکید دارد.

وی اعلام کرد: براین اساس پرسنل فنی دامپزشکی اعم از دکتران دامپزشک، کارشناسان، کاردان‌ها و تکنسین‌های دامپزشکی و بهداشت گوشت به همراه مسئول نمایندگی ولی فقیه و ناظران بهداشتی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی از ساعت 7 تا 21 در قالب اکیپ‌های ثابت و سیار ، کنترل و نظارت بهداشتی در استان و شبکه‌های تابعه سازمان دهی شده‌اند.

رییس سازمان دامپزشکی گفت: کشتارگاه‌ها همه روزه به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا از ساعت 7 تا 13 برای پذیرش دام‌های قربانی و ذبح آن‌ها آمادگی کامل دارند.

منبع:ایسنا

کد خبر bd9af22dc10445ccafb9c7548a50de2d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =