۰ نفر
۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱
کشاورزی> رئیس اتحادیه دامداران کشور گفت: طرح خرید حمایتی شیرخام با قیمت 1440 تومان به‌علت تأمین نشدن اعتبار بیش از 10 روز است که متوقف شده است.

علیرضا عزیزاللهی با اشاره به اینکه از سال گذشته تاکنون، 235هزار تن شیر خام از دامداران با قیمت هر کیلو 1440 تومان خریداری شده است، افزود: در این طرح، فقط 2 درصد شیرخام تولیدی دامداران خریداری شده است و این عدد تأثیری در مدیریت قیمت فروش شیرخام به کارخانه‌های لبنی ندارد.

وی گفت: گرچه طرح خرید حمایتی شیرخام طرح خوبی بود اما تأثیر قابل توجهی بر بازار این محصول باارزش نگذاشته است. این طرح به‌علت تأمین نشدن اعتبار از سوی دولت بیش از 10 روز است که متوقف شده است.

عزیزاللهی گفت: سال گذشته به‌دستور وزیر جهاد کشاورزی 335 میلیارد تومان اعتبار برای خرید حمایتی شیر خام اختصاص یافت که 70 میلیارد تومان هم ضرر و زیان متولیان خرید بود.

وی از برگزاری جلسات متعدد دامداران با کارخانجات لبنی و اتحادیه مربوط خبر داد و افزود: در اتحادیه دامداران برای ایجاد توافق قیمت بین دامداران و کارخانجات لبنی تلاش زیادی شد؛ در این جلسات دو طرف برای قیمت شیرخام به‌مبلغ هر کیلو 1350 تا 1370 تومان توافق کردند و مخالفتی نداشتند اما توافق‌نامه‌ای بین دو طرف امضا نشد و البته اجرایی نیز نشد.

رئیس اتحادیه دامداران کشور گفت: فعالان عرصه صنایع لبنی معتقدند میزان مصرف مواد لبنی در جامعه پایین است بنابراین خرید شیر با قیمتهای بالا ممکن نیست و این مسئله سبب دپوی کالا و سرمایه خواهد شد.

عزیزاللهی تأکید کرد: متأسفانه سرانه مصرف مواد لبنی در کشور در مقایسه با دیگر کشورها پایین است؛ در ایران میزان مصرف سرانه مواد لبنی 85 کیلوگرم و در جهان 160 کیلوگرم است، اعداد نشان می‌دهد برای فرهنگ سازی مصرف مواد لبنی به تبلیغات بیشتری نیاز داریم و تا زمانی که نتوانیم تقاضا را افزایش دهیم نمی‌توانیم مسئله قیمت شیرخام را رفع کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال "آیا مازاد تولید داریم؟" گفت: نه تنها مشکل مازاد تولید نداریم بلکه برای تأمین نیاز جمعیت کشور باید 14 میلیون تن شیر تولید شود اما قدرت خرید پایین مردم و مصرف سرانه کم تعیین کننده میزان تولید است.

رئیس اتحادیه دامداران کشور درباره تأثیر روند بازار و کاهش قیمت خرید شیرخام در ادامه فعالیت واحدهای دامداری افزود: برخی دامداریهای کوچک تعطیل می‌شوند و ما شاهد تعطیلی این واحدها یکی پس از دیگری هستیم.

عزیزاللهی کاهش حجم تولید را در دامداری‌های صنعتی از دیگر آثار سوء واقعی نبودن قیمت شیرخام دانست و گفت: این روند حذف زودرس دامهای شیری را از خط تولید دارد علاوه بر این ظرفیت تولید در واحدهای صنعتی تا 60 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: ظرفیت تولید در واحدهای صنعتی دام شیری بسیار مطلوب است و این واحدها آمادگی دارند میزان تولید سالانه شیر را در کشور به 10 میلیون تن افزایش دهند اما شرایط بازار برای این کار مناسب نیست.

رئیس اتحادیه دامداران کشور گفت: براساس آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، میزان تولید سالانه شیرخام در کشور 8 میلیون و 800 هزار تن است اما برآوردها نشان می‌دهد میزان تولید به‌علت شرایط موجود 15 درصد کاهش یافته است و اگر حمایت نشود روند کاهش تولید ادامه می‌یابد.

عزیزاللهی تصریح کرد: چنانچه شرایط حمایت از دامداران فراهم نشود دیگر بازگشت به روند تولید فعلی امکان پذیر نخواهد بود و به سالها زمان نیاز دارد.

منبع:تسنیم
کد خبر 75c146cb5d6745b096bc6874605b51e3

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =