صنایع غذایی> دبیر کل کانون انجمن‌های غذایی ایران با بیان اینکه صنایع غذایی ایران ظرفیت جایگزین شدن ترکیه در بازار روسیه و عراق را دارد، بر ضرورت حمایت سیاستمداران از بخش بازرگانی غذایی و زمینه سازی ورود آنها به بازارهای روسیه و عراق تاکید کرد.

زرگران با اشاره به بازارهای صادراتی کنسرو ایران، گفت: عراق،افغانستان و پاکستان از اصلی‌ترین بازارهای ایران بوده و تمام 70 قلم کالای کنسروی ما به این کشورها صادر می شود هر چند بازارهای اروپا و آمریکای شمالی به سبب وجود ایرانیان مهاجر همواره از مشتریان ثابت ما بوده است.

وی افزود: ما با داشتن 2500 واحد کنسروسازی در کشور از توانایی بالایی برای صادرات برخوردار هستیم و به لحاظ کیفیت می توانیم با کشورهای منطقه رقایت کنیم.  

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی تصریح کرد: بازار کنسروجات روسیه که در دست ترک‌ها بود ارزش 42 میلیون دلاری دارد که اگر سیاستمداران ما بتوانند با استفاده از روابط خوب خود با روسیه و تسهیل قوانین تجاری، زمینه‌های فعالیت را فراهم کنند، صنعت کنسروسازی ما توان در اختیار گرفتن این بازار و جلب اعتماد مشتری را دارند.

زرگران ادامه داد:علاوه بر بازار 42 میلیون دلاری کنسرو روسیه اکنون یک بازار یک و نیم میلیارد دلاری محصولات کشاورزی این کشور دچار خلاء ناشی از تنش های این کشور با ترکیه شده است که ما می توانیم این بازار را نیز تامین کنیم.

وی با اشاره به دیگر بازار ترکیه یعنی عراق گفت: ترکیه 99 درصد آرد عراق را تامین می کند و ما می‌توانیم به جای ترکیه که امروز مقامات عراقی به آن به چشم اشغالگر نگاه می کنند، بازار 500 میلیون دلاری آرد عراق را نیز تامین کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران ابراز امیدواری کرد که با کمک دولت و با همت فعالان صنایع غذایی و کشاورزی با در اختیار گرفتن این بازارها تحول بزرگی در صنعت غذایی کشور رخ دهد.


منبع:ایلنا

کد خبر 7e5a528482fa42308167d952c62c1570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =