مواد غذایی> سال‌هاست افزایش قیمت گوشت قرمز از تولید تا بازار غیرمنطقی به نظر می‌رسد و مشخص نیست سود این فاصله زیاد نصیب چه کسانی می‌شود، اما حالا اختلاف‌نظر بین مسئولان هم به آن اضافه شده و برخی دلالان و واسطه‌های زیاد را عامل گرانی دانسته و برخی دیگر نیز انگشت اتهام را به سوی تولید و کمبود آن نشانه می‌روند، اما گرانی ادامه‌دار گوشت به زیان مردم تمام می‌شود.

طی چند سال اخیر قیمت دام زنده بین کیلویی 9000 تا 12 هزار تومان در نوسان بوده، اما در همین بازه زمانی هر کیلوگرم انواع گوشت قرمز با فاصله چند برابری بین 30 هزار تومان تا بعضا حدود 40 هزار تومان به مردم عرضه می‌شود که البته این گرانی باعث شد تا قدرت خرید مردم برای گوشت قرمز و میزان مصرف آن کاهش یابد و مردم به مصرف گوشت مرغ متمایل‌تر شوند.

البته طی هفته گذشته نیز قیمت گوشت قرمز با گرانی تازه‌ای مواجه شد و بر اساس گزارش میدانی خبرنگار ایسنا، انواع گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه ماه گذشته روند افزایشی پیدا کرده است؛ به طوری که هر کیلوگرم گوشت گوساله درجه یک به طور متوسط کیلویی 34 هزار تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شود. همچنین گوشت گوسفندی درجه یک به طور متوسط 35 هزار تومان فروخته می‌شود و در برخی نقاط شهر تا کیلویی 38 هزار تومان هم قابل مشاهده است.

علی اصغر ملکی - رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی - دلایل افزایش قیمت گوشت را کاهش قیمت جهانی پوست گوسفندی و صادرات بالای مجاز و غیرمجاز دام از کشور دانست و گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی شقه بدون دنبه 33 تا 34 هزار تومان است و مردم حتما برای خرید گوشت باید به واحدهای دارای پروانه مراجعه کنند.

وی افزود: همه ساله و در این ایام دام هایی که برای مصرف در نظرگرفته می‌شود رو به اتمام می‌رود و بره‌های متولد شده نیز در اواخر اسفند و اوایل سال آینده می‌توانند وارد چرخه مصرف شوند؛ بنابراین با کمبود و به دنبال آن افزایش قیمت مواجه هستیم.

این در حالی است که حسین نعمتی - رئیس اتحادیه مرکزی دامداران - معتقد است: صادرات دام زنده با سخت‌گیری‌های بسیار از سوی سازمان دامپزشکی مواجه است و به هیچ وجه نمی‌تواند آنقدر صادر شود که افزایش قیمت گوشت را باعث شود و دلالان، عامل اصلی گرانی گوشت هستند که سازمان حمایت باید با آنها برخورد کند.

وی در این باره گفت: چگونه است که در ماه گذشته کاهش 2000 تومانی دام زنده در دامداری هیچ تاثیری روی قیمت گوشت قرمز نگذاشت اما دلالان به دنبال بهانه برای افزایش قیمت این محصول هستند، چراکه آنها با قیمت گوشت هرگونه که بخواهند به نفع خود و به زیان مردم بازی می‌کنند.

و جالب‌تر از همه اینکه با وجود اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی بخش کشاورزی که یکی از عوامل گرانی قیمت محصولات کشاورزی از مبداء تولید تا بازار مصرف وجود دلالان و واسطه‌های زیاد و غیر ضرور می‌دانند، مصیب محمدیان شمالی - معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان - تصریح کرد که نمی‌توان افزایش قیمت گوشت در یک‌ماه اخیر را به آنها نسبت داد بلکه کاهش عرضه از مهم‌ترین دلایل گرانی است.

در این میان مشخص نیست چه شخص یا اشخاصی عامل گرانی گوشت قرمز هستند و بالاخره مردم برای یافتن علت این گرانی که تنها متضرر اصلی آن هستند باید سراغ کمبود تولید و افزایش صادرات مازاد دام زنده بروند یا دلالان؟!

منبع:ایسنا
کد خبر 8536c0715459478baeeb5faee53ec2fa

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =