رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ایران رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی را دارد و جایگاه بیست و سوم جهان را از نظر تولید همه انواع آبزیان دریایی به خود اختصاص داده است.

مهدی خلج در نخستین همایش ملی ایمنی و واکسیناسیون ماهیان سردآبی افزود: با توجه به خشکسالی ها، تغییر اقلیم و افزایش رو به رشد جمعیت، تولید محصولات شیلاتی و آبزی پروری در ایران و جهان با مشکل هایی همراه است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: به دلیل کمبود منابع آبی پرورش در آبهای سطحی نیز با مشکل هایی روبروست که باید آبزی پروری را به سوی آبهای آزاد هدایت کرد.
خلج افزود: کشورهای اروپایی با وجود منابع آبی فراوان آبزی پروری محدودی دارند؛ زیرا بیماری در آبزیان می تواند از گونه ای به گونه ای دیگر منتقل شود. بنابراین آبزی پروری در آبهای سطحی به دلیل وجود آلایندگی ها دارای شرایط خاص و محدود است و باید به سوی پرورش آبزی در آبهای آزاد برویم.
وی یادآوری کرد تولید ماهی در آبهای سطحی و آبهای آزاد نیز خطرهایی به همراه دارد.
به گفته وی، پرورش گونه های آب شیرین در آب شور، سبب افزایش استرس در ماهی، فراهم سازی زمینه بیماری و سرایت به گونه های مختلف می شود.
خلج افزود: یک موج می تواند بیماری را از گونه ای به گونه دیگر منتقل کند و ما باید در آبهای آزاد و سطحی به طور مستمر بیماری ها را مورد پایش و مراقبت قرار دهیم تا ماهی های مرده را از سیستم تولید خارج کنیم؛ زیرا برخی گونه ها ماهی های مرده کوچک تر را می خورند که موجب گسترش بیماری ها می شود

 تولید سالیانه 946 هزار تن انواع آبزی در ایران
خلج گفت: در کشور ما سالیانه 946 هزار تن انواع آبزی تولید می شود که از این میزان 371 هزار تن در مرکز های آبزی پروری و 575 هزار تن در بخش صید و صیادی است. بقیه این میزان نیز با تولید قزل آلا محقق می شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: منابع آبی کشور محدود و آب و هوای کشور در حال تغییر است. این عوامل تاثیر مهمی در آینده آبزی پروری در کشور دارد و باید شرایطی را ایجاد کنیم که تولید پایدار در این بخش رقم بخورد.
وی ادامه داد: برای تداوم تولید آبزیان باید ساختارها را تغییر و ضریب مکانیزاسیون را در بخش آبزی پروری افزایش داد.
خلج افزود: اکنون بازسازی ساختار مرکزهای آبزی پروری در کشور مهمترین اولویت تولید در این بخش است.
به گفته وی، بر پایه آمار سال 2012 میلادی مجموع تولید آبزیان در جهان 162 میلیون تن بود که 92 میلیون تن آن از طریق صید و 70 میلیون تن آن از راه آبزی پروری در آبهای سطحی به دست آمد.
وی اضافه کرد: بر پایه برآوردها و محاسبه رشد جمعیت به نظر می رسد تولید ماهی از طریق صید و آبزی پروری در سال 2030 میلادی به 260 میلیون تن برسد که آن زمان به دلیل محدودیت ذخایر، نسبت صید و آبزی پروری به ترتیب 90 میلیون و 170 میلیون تن خواهد بود.

کاهش کانون های آلوده به بیماری ویروسی وی.اچ.اس قزل آلا از 450 به 94 مورد در دو سال
رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره انواع بیماری آبزیان گفت: هم اکنون در ایران 34 بیماری برای انواع آبزیان بجز ماهیان زینتی وجود دارد که 23 مورد آن از بیماری های بومی کشور ماست.
وی خبر داد عملیات نظارت و پایش مرکزهای پرورش ماهی قزل آلا برای کنترل و مدیریت بیماری ویروسی وی.اچ.اس به طور مداوم در سراسر کشور انجام می شود.
خلج گفت: در 10 ماه گذشته لایروبی، شست و شو و ضدعفونی حوضچه های پرورش ماهی قزل آلا و نظارت دقیق بر تخم چشم زده ماهی قزل آلای وارداتی از مهمترین اقدام های سازمان دامپزشکی برای کنترل بیماری بوده است.
وی اظهارداشت: ، که این مسئله سبب شد بسیاری از مراکز پرورش و تولید ماهی قزل آلا تعطیل شود.
به گفته رئیس سازمان دامپزشکی کشور، سال 1392 شمار کانون های آلوده به بیماری ویروسی وی.اچ.اس قزل آلا 450 مورد بود اما در 10 ماه گذشته این کانون ها به 94 مورد کاهش یافت.
خلج گفت: باید برای تولید مولد میگو، ماهی قزل آلا و ماهیان گرمابی تلاش بیشتری شود.
وی گفت: برای جلوگیری از ورود تخم چشم زده آلوده به کشور دستورالعمل های لازم ابلاغ شده و در حال اجراست.
خلج یادآوری کرد قرار است فرانسه تخم چشم زده سالم قزل آلا به ایران وارد کند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: امیدواریم با اجرای روش های پیشگیری میزان مصرف داروها، آنتی بیوتیک ها و واکسن ها در مرکزهای پرورش کاهش یابد و به جای آنها از پروبیوتیک ها استفاده کنیم.

معدوم سازی ماهیان 29 مزرعه به دلیل استفاده از ماده مالاشیت گرین
وی درباره طرح مقابله با بکارگیری ماده مالاشت گرین در مرکزهای پرورش ماهی گفت: متاسفانه برخی آبزی پروران از ماده مالاشین گرین که در صنعت رنگرزی کاربرد دارد، استفاده می کنند.
سازمان دامپزشکی کشور در 10 ماه امسال، 29 مزرعه آلوده را تعطیل و ماهیان تولیدی آنها را معدوم کرد.

 فقط 10 درصد واکسن مورد نیاز برای کنترل بیماری دامی تب برفکی را داریم

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره بیماری تب برفکی دامی گفت: برای کنترل بیماری دامی تب برفکی سالیانه به 60 میلیون دوز واکسن نیاز داریم.
خلج افزود: هم اکنون فقط 10 درصد میزان مورد نیاز در اختیار ما قرار گرفته است.
وی تاکید کرد «اگر دو هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز این بخش تامین شود، بخشی از مشکل برطرف می شود».
به گزارش ایرنا، در نخستین همایش «واکسن بومی ماهیان سردآبی» از واکسن تزریقی «استراپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوریس» ماهیان سردآبی علیه بیماری باکتریایی «استرپتوکوکوس» رونمایی شد.
رونمایی از کتاب «بیماری های ویروسی ماهیان» نوشته «مهدی سلطانی» و «محمدکاظم عبدی» از دیگر بخش های این مراسم بود.

منبع:ایرنا
کد خبر 8a28b0a005ec4118889533c675095f1b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =