آمارهای رسمی از قیمت اقلام خوراکی در تیرماه سال جاری با آنچه در تیرماه سال گذشته رقم خورده بود، تفاوتی قابل توجه دارد.

محمد میزانی: همزمان با کاهش تورم به عدد 23 درصد، وضعیت قیمت مواد خوراکی نیز کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. دولت وعده تورم نزدیک به 20 درصدی تا پایان سال را ارائه کرده است ولی در حال حاضر قیمت ها روند نزولی شدیدی پیدا کرده اند. بررسی ها نیز نشان می دهد تورم مواد خوراکی از عدد 56 درصد به 6 درصد رسیده است.

آمارهای رسمی از قیمت اقلام خوراکی در تیرماه سال جاری با آنچه در تیرماه سال گذشته رقم خورده بود، تفاوتی شگفت انگیز دارد. تغییر قیمت کالاهای مصرفی که به طور روزمره مورد استفاده قرار می گیرد معمولا بیشتر از نرخ تورم که سطح عمومی قیمت ها را ارزیابی می کند، مورد توجه قرار می گیرد. تورم اقلام مصرفی بخشی از شاخص تورم است که به وطور دقیق تر تورمی که اقتصاد خانواده با آن سرو کار دارد را نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی شاخص تورم در تیرماه سال جاری نسبت به نیر ماه سال گذشته 14.6 درصد ب.ده است به این معنی که میانگین رشد قیمت کالاها در این یک سال 14.6 درصد بوده است. این در حالی است که همین شاخص در تیر 92 نسبت به تیر 91 رقم 44 درصد را نشان می داد. در چهار ماه اول سال جاری شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل 15.8 درصد افزایش داشته است. این شاخص در چهارماه اول سال 92 نسبت به دوره مشابه در سال 91 معادل 43.3 درصد افزایش داشت این اعداد نشان می دهد که میزان تورم اقلام مصرفی در سال جاری به یک سوم تورم سال گذشته رسیده است..

بررسی جزئیات نرخ تورم در گروه های خوراکی و آشامیدنی، پوشاک، حمل و نقل و ... نشان می دهد که میزان کاهش نرخ تورم در این بخش ها سرعت بیشتری نسبت به نرخ تورم داشته است. آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که نرخ تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی در 12 ماه منتهی به تیر ماه سال جاری 6 درصد بوده است به این مفهوم که میانگین رشد قیمت تمامی اقلام خوراکی و آشامیدنی طی یک سال گذشته 6 درصد بوده است همین شاخص در سال گذشته رقمی عجیب را نشان می داد. طبق اعلام بانک مرکزی در 12 ماه منتهی به تیرماه سال 92 قیمت اقلام خوراکی و آشامیدنی 52.1 درصد افزایش یافته بود. در آن دوره 12 ماهه خوراکی ها 51.3 درصد و آشامیدنی ها 71.4 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود. مهار تورم در بخش خراکی و آشامیدنی طی یک سال گذشته به حدی محسوس بوده است که این شاخص از 52 درصد به 6 درصد رسیده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، در 12 ماه منتهی به تیرماه امسال قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها 6 درصد، پوشاک و کفش 20.4 درصد، بهداشت و درمان 32.3 درصد، حمل و نقل 26.6 درصد و تفریح و امور فرهنگی 20 درصد افزایش داشت و نرخ تورم سالانه 25.3 درصد بوده است. این شاخص در تیرماه 92 معادل 37.7 درصد بود.در گروه خوراکی و آشامیدنی ها، بهای خوراکی‌ها 5.8 درصد و آشامیدنی‌ها 10.6 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

در تیرماه 1393 شاخص بهای گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در مقایسه با ماه قبل معادل 1.4 درصد افزایش یافت. این افزایش بیشتر ناشی از بالا رفتن شاخص بهای تعدادی از اقلام و گروه‌ها مانند سیب‌درختی معادل 16.9 درصد، لبنیات و تخم مرغ 3.1 درصد و تعدادی از اقلام کشاورزی بود. آشامیدنی‌ها در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل 1.6 درصد افزایش قیمت داشته اند.

این ماه در مقایسه با تیر 92 بهای برخی از اقلام و گروه‌ها مانند انگور معادل 26.5 درصد، هلو 14.4 درصد، موز 10.7 درصد، آلبالو و گیلاس 18.0 درصد، کاهش یافت.کد خبر 8cfada7de8b94f288e4bfad05ab31d2b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =