صنایع غذایی> در پی موج انتقادات نسبت به تنظیم بازار روغن نباتی و پایین نیامدن قیمت این محصول علیرغم کاهش قیمت‌های جهانی، مشاور عالی وزیر کشاورزی تصریح کرد: باید مانند دهه 80 به تولید داخلی دانه‌های روغنی توجه بیشتری شود و کشاورزان و تشکل‌های آن‌ها به جای واردکنندگان، پرچمدار تامین روغن نباتی و تنظیم بازار آن باشند.

به گزارش ایسنا، ماه‌هاست قیمت‌های جهانی روغن خام روندی نزولی داشته اما کاهش قیمتی در بازار داخلی روغن نباتی ایجاد نشده و این در حالی است که بیش از 90 درصد نیاز روغن نباتی کشور از محل واردات تامین می‌شود و بیش از 70 درصد قیمت تمام شده روغن نباتی به قیمت‌های جهانی روغن خام بستگی دارد.

لذا مسئولان دولتی، کارشناسان و تشکل‌های خصوصی تولیدکنندگان دانه‌های روغنی در کشور معتقدند که قیمت این محصول باید در ایرانی نیز کاهش یابد. در این زمینه محمد حسین شریعتمدار - مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی - نیز معتقد است: بخش‌های خصوصی که تامین کننده روغن نباتی کشور هستند توجه کاملی به واردات روغن خام دارند و هیچ تعهدی نسبت به تولید داخلی و حمایت از تولیدکنندگان ندارند در حالی که باید گره و پیوندی مناسب بین واردات روغن خام و تولید داخلی دانه‌های روغنی ایجاد شود.

کشاورزان داخلی فراموش شده‌اند

وی به ایسنا گفت: در این میان عده‌ای به دنبال تامین نیاز خود از طریق واردات صرف هستند و کشاورزان داخلی تقریبا فراموش شده‌اند. این در حالی است که احیای طرح دانه‌های روغنی و افزایش ضریب خودکفایی روغن جزو برنامه‌های‌ دولت و از اهداف کلان کشور در برنامه وزارت جهاد کشاورزی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: نباید مدیریت بازار روغن نباتی به گونه‌ای باشد که نگاه‌ها صرفا به واردات روغن خام معطوف شود و پرچمدار تامین روغن نباتی نباید کسانی باشند که خود واردکننده روغن نباتی هستند بلکه باید کشاورزان، دولت و تشکل‌های بخش خصوصی کشاورزی پرچمدار آن باشند.

اگر قیمت روغن نباتی کاهش نمی‌یابد سود آن به تولید برسد

شریعتمدار گفت: طی ماه‌های اخیر همواره قیمت‌های جهانی روغن خام روندی نزولی داشته اما قیمت روغن نباتی کاهش نیافته است، گویا مردم همیشه باید از گرانی محصولات بهره‌مند شوند نه از ارزانی آن‌.

وی افزود: حتی اگر قیمت روغن نباتی در بازار داخلی قرار نیست کاهش یابد، باید مابه‌تفاوت درآمد و سود آن به حمایت از تولید داخلی دانه‌های روغنی و کشاورزان اختصاص پیدا کند چراکه توسعه کشت دانه‌های روغنی منجر به پایداری و ثبات تولید کشاورزی در کشور می‌شود.

مانند گذشته از تولیدکنندگان دانه‌های روغنی حمایت شود

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید روند رو به رشد تولید دانه‌های روغنی در دهه 80 و حمایت از کشاورزان تکرار شود، خاطرنشان کرد: در نیمه دوم دهه 70 با حمایت و همکاری محمد شریعتمداری - وزیر وقت بازرگانی- اعتبارات مناسبی به طرح دانه‌های روغنی (کلزا) اختصاص یافت؛ به گونه‌ای که ضریب خودکفایی حدود پنج درصدی دانه‌های روغنی به حدود 14 درصد در سال‌های 1384 و پس از آن رسید اما در حال حاضر با بی توجهی‌هایی که به توسعه کشت دانه‌های روغنی شد ضریب خودکفایی روغن در کشور مجددا به حدود هفت درصد رسید.

شریعتمدار افزود: در آن زمان حمایت‌ها از اجرای طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور آنقدر مناسب بود که سه سال پس از اجرای این طرح یعنی در سا‌ل زراعی 81 - 82 عملکرد کلزا در واحد سطح به 1700 کیلوگرم معادل متوسط عملکرد جهانی این محصول رسیدعلیرغم اینکه در آن سال‌ها تجربه دانش کافی برای تولید کلزا در کشور وجود نداشت.

شریعتمدار ادامه داد: در سال‌ زارعی 83-84 نیز رکورد جهانی عملکرد کلزا در هر هکتار در اقلید استان فارس شکسته شد و به 8.5 تن در واحد سطح رسید که این رکوردشکنی ناشی از تکنولوژی و فناوری‌های مناسب، حمایت‌های صورت گرفته و شرایط اقلیمی مساعد کشور بود.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود مانند سال‌های گذشته از تولید دانه‌های روغنی و کشاورزان داخلی در راستای افزایش ضریب خودکفایی روغن و پایداری در تولید کشاورزی حمایت ویژه‌ای صورت گیرد که نیاز به قدری توجه جدی و عدم مخالفت با تولید داخلی دارد چرا که حیف است از شرایط اقلیمی مساعد کنونی کشور برای توسعه کشت این محصول استفاده نشود.
کد خبر 8f5ba59d01ef44b9b17388da628b74c8

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =