مواد غذایی> معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه پیش بینی تولید گوشت قرمز در سال‌جاری نزدیک ۷۵۰ تا ۷۶۰ هزار تن است، گفت:با توجه به ذخیره بالای محصولات پروتئینی که وجود دارد،عرضه این محصولات در آرامش انجام می‌شود.

حسن رکنی با بیان اینکه پیش بینی تولید گوشت قرمز در سال‌جاری نزدیک ۷۵۰ تا ۷۶۰ هزار تن است، اظهار داشت: مصرف کشور بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزار تن است که از این میزان کمتر از ۱۰۰ هزار آن وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت خرید دام زنده از دامدار ظرف یک سال و نیم گذشته تغییر چشم گیری نداشته و حدود ۱۱ هزار تومان است، گفت: اگر افزایش جزیی قیمتی در محصولات ایجاد شده مربوط به حلقه‌های واسط است، چراکه تولید به وفور وجود دارد، هیچ مشکلی برای تامین گوشت قرمز از منابع داخلی وجود ندارد و عرضه گوشت گرم نیز به خوبی انجام می‌شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: محصولات پروتئینی معمولا به عنوان جایگزین یکدیگر نیز به استفاده می‌شوند، یعنی پروتئین با منشا گوشت طیور می‌تواند جایگزین گوشت قرمز شود یا عکس این مساله نیز ممکن است زمانی که قیمت‌ها در نوسان است، اتفاق بیفتد.

رکنی با بیان اینکه ذخایری که در حال حاضر وجود دارد، بیش از نیاز کشور است، افزود: حدود ۱۵۰ هزار تن مرغ در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره شده است، ضمن اینکه ما گوشت قرمز را هم از منابع داخلی خرید داشتیم و هم به محض اینکه احساس نیاز کنیم کمبودمان را خرید می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نیازی به افزایش ذخیره سازی وجود ندارد، اضافه کرد: سیستم عرضه مرغ سرد مدتی دچار وقفه شده بود و ما عملا عرضه‌ای نداشتیم و تنها اقدام به جمع‌آوری مازاد تولید می‌کردیم الان که مقداری کشش بازار بالاتر رفته مرغ سرد نیز درحال عرضه است.

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: هیچ‌گونه جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد و هر میزان که بازار کشش داشته باشد، محصول قابل تامین است.

رکنی در مورد برخی مباحث مطح شده مبنی بر قاچاق دام سبک به کشورهای همسایه گفت: جمعیت دامی کشور بسیار زیاد است و ما نزدیک به ۶۰ میلیون راس دام سبک داریم. اگر از ابتدای سال تا انتهای آن صادرات رسمی انجام یا به هر شکل دیگری این دام به بازارهای خارج از کشور  شود، مجموع این عدد به ۲ درصد نمی‌رسد و این اصلا عددی نیست که بخواهد در بازار تاثیرگذار  باشد.

وی افزود: ظرفیت مراتع کشور محدود است و ما در دراز مدت باید کاهش جمعیت دام اما افزایش تولید داشته باشیم، به عبارت دیگر ما به دنبال بهینه کردن  بهره وری از دام‌های کوچک هستیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی خاطر نشان کرد: با توجه به ذخیره بالای محصولات پروتئینی که وجود دارد، اختلالی در عرضه وجود ندارد و عرضه این محصولات در آرامش انجام می‌شود.

رکنی با بیان اینکه ذخایر مرغ کافی در مراکز استان‌ها موجود است، افزود: هر جایی به هر میزانی مرغ سرد احتیاج داشته باشد، می‌تواند آن را به قیمت پایه ۵۵۰۰ تومان از شرکت پشتیبانی استان‌ها در مراکز خود آن استان خریداری کند.

وی تاکید کرد: قیمت مرغ منجمد خریداری شده از شرکت پشتیانی در سراسر کشور ۵۵۰۰ تومان است که برای مصرف کننده حداکثر بین ۵ تا ۱۰ درصد به این میزان افزوده می‌شود.

منبع:مهر
کد خبر 9686bc920b1944b29adad622e654af6e

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =