مواد غذایی> معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان برای جلوگیری از تخلفات صنفی در عرضه کالاهای اساسی و اقلام ضروری مردم، بازرسی ها گسترده و به طور مستمر در حال انجام است و حتماً با متخلفان این حوزه بدون کوچکترین اغماضی برخورد می شود.

عباس تابش با اعلام تشدید بازرسی‌ها بر بازار کالاها و اقلام اساسی مردم، به آمار بازرسی سازمانهای صمت استانها در سه ماهه اول امسال اشاره کرد و افزود: در مدت مذکور 725 هزار و 83 مورد بازرسی در قالب طرحهای مختلف نظارتی در سراسر کشور انجام شده است.

وی هدف از اجرای طرح‌های نظارتی را بررسی قیمت‌ها، جلوگیری از دپوی کالاها و اقلام ضروری و پایش عملکرد فعالان اقتصادی در سطح بازار اعلام کرد و گفت: با بازرسی های موردی و دوره ای در این مدت برای بیش از 44 هزار واحد صنفی متخلف به ارزش 6 هزار و 172 میلیارد ریال پرونده تشکیل شده و برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه کاهش التهاب بازار مهم‌ترین رویکرد این سازمان در راستای اجرای این طرحهای نظارتی است، اضافه کرد: با نظارتهای ویژه بر روند عرضه و قیمت اقلام پروتئینی، فرآورده های لبنی و دیگر اقلام مصرفی مورد نیاز مردم از جمله اقلام بهداشتی نظیر ماسک و مواد ضد عفونی کننده، همواره تلاش داریم شرایطی فراهم شود تا مصرف کنندگان از نوسان قیمت ها لطمه نبینند و آرامش و تعادل بر بازار محصولات حکمفرما شود.

تابش ﮔﺮاﻧﻔﺮوﺷﯽ و اﺣﺘﮑﺎر ﮐﺎﻻ را ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺑﺎرز ﻇﻠﻢ اﻗﺘﺼﺎدی در ﺣﻖ ﻣﺮدم. داﻧﺴﺖ که بازرسان با آن برخورد قانونی و قاطع خواهند داشت و تاکید کرد: در این بازه زمانی نزدیک به 383 هزار مورد بازرسی به منظور کنترل و برخورد با تخلف گرانفروشی و امتناع از عرضه صورت گرفته که در نهایت به تنظیم و ارسال 17 هزار و 382 فقره پرونده تخلفاتی به شعب رسیدگی کننده تعزیرات حکومتی استانها منجر شده است.

وی به اقدامات صورت گرفته پیرامون بازرسی و نظارت بر بازار اقلامی نظیر لوازم خانگی، برنج، لاستیک، شکر و مصالح ساختمانی در کشور نیز اشاره و تصریح کرد: با همکاری و هماهنگی های صورت گرفته با دیگر دستگاه‌ها و با برگزاری گشت‌های مشترک بازرسی، 85 هزار و 869 هزار مورد بازرسی از واحدهای تولیدی، عمده فروش و خرده فروش صورت گرفته و 2 هزار و 976 پرونده به ارزش جمعا 208 میلیارد و 858 میلیون و 254 هزار و 224 ریال تشکیل شده است.

تابش گفت: در همین مدت، طرح مبارزه با احتکار خودرو در راستای سیاست‌های تنظیم بازار و سیاست‌های دولت به منظور جلوگیری از فعالیت سوءاستفاده‌کنندگان از بازار خودرو، به صورت ویژه در دستور کار این سازمان قرار گرفت و در این مقطع زمانی مجموعاٌ یک هزار و 562 دستگاه خودرو به ظن تخلف احتکار توسط بازرسان سازمانهای صنعت، معدن وتجارت استان ها کشف شده است.

معاون وزیر صمت ارزش خودروهای مکشوفه را 803 میلیارد و 767 میلیون و 269 هزار و 636 ریال اعلام و تصریح کرد: پرونده‌های تشکیل شده برای پیگیریهای بعدی به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

به گفته تابش این بازرسی ها کماکان و به صورت مستمر در جهت آرامش نسبی و تنظیم بازار ادامه خواهد داشت و بازرسان سازمانهای صمت به همراه اتاق اصناف استانها ضمن رصد بازار، در صورت مشاهده هرگونه تخلف، پرونده متخلفین را به تعزیرات حکومتی ارسال خواهند کرد.

وی همچنین از مردم درخواست کرد گزارشات خود مبنی بر مشاهده تخلفات واحدهای صنفی در زمینه گرانفروشی، کم فروشی، عدم عرضه، احتکار، و....، را از طریق تلفن سامانه ۱۲۴ این سازمان و سازمانهای صمت استان‌ها اعلام کنند تا اقدامات قانونی لازم انجام گیرد.

منبع:ایلنا
کد خبر 9b158b02fc0a42689c572e3c2acaff2d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =