مواد غذایی> رئیس شورای تامین دام کشور قیمت خرید هر کیلوگرم دام سنگین از دامداران را 38 تا 40 هزار تومان عنوان کرد و گفت: بر این اساس هر کیلوگرم گوشت دام سنگین نباید بیش از 100 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

منصور پوریان با اشاره به سیر تغییر قیمت دام سنگین در سالجاری اظهار کرد: از فروردین سال 99 تا تیر ماه قیمت گوشت گوساله تحت تاثیر تورم افزایش یافت و به 60 هزار تومان رسید.

وی ادامه داد: جهش دوم قیمت گوشت گوساله از تیر ماه تا مهر ماه در نتیجه افزایش قیمت نهاده‌های دامی اتفاق افتاد و قیمت گوشت گوساله ار مرز 72 هزار تومان گذشت.

پوریان جهش سوم قیمت گوشت گوساله را تحت تاثیر تصمیم  وزرات صمت برای افزایش قیمت گوشت‌های واردتی دانست.

وی گفت: بر اساس ابلاغ وزرات صمت قیمت هر کیلوگرم گوشت یخی برزیلی تا 120 هزار تومان افزایش یافت این امر بازار داخلی را تحریک و قیمت‌ها را به بیش از 120 هزار تومان رساند.

پوریان تاکید کرد: سه جهش قیمتی گوشت گوساله در سالجاری در حالی است که با انباشت قابل توجهی از دام در دامداری‌ها و کاهش مصرف رو به رو هستیم.

وی جمعیت دام سنگین انباشت شده در کشور را 300 هزار راس و میزان کاهش مصرف گوشت گوساله را بیشتر از گوشت دام سبک و معادل 50 درصد عنوان کرد.

رئیس شورای تامین دام کشور قیمت خرید هر کیلوگرم دام سنگین از دامداران را 38 تا 40 هزار تومان عنوان کرد که بر این اساس هر کیلوگرم گوشت دام سنگین نباید بیش از 100 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

پوریان تصریح کرد: این در حالی است که هم اکنون گوشت گوساله بیش از 120 هزار تومان فروخته می‌شود.

وی درباره شرایط تولید و بازار دام سبک نیز گفت: امسال جمعیت دام سبک کشور 70 میلیون راس رسیده است که 20 درصد آن در دامداری‌های صنعتی و 80 درصد به شکل سنتی هستند.

پوریان یادآور شد: با توجه به عدم دسترسی بخش زیادی از دامدارن سنتی به سامانه بازرگاه، آن‌ها از نهاده‌های دولتی بهره چندانی نمی‌برند.

وی با ابزار نگرانی از وضعیت اقتصادی دامداران سنتی با توجه به هزینه بالای نگهداری و کاهش مصرف، خواستار توجه بیشتر مسئولان به آن‌ها شد.

پوریان قیمت خرید هر کیلوگرم دام سبک از دامدران را 45 تا 48 هزار تومان عنوان کرد.

به گفته وی؛ چوبداران هر کیلوگرم دام سبک را در میادین حدود 60 هزار تومان به فروش می‌رسانند.

پوریان قیمت خرید هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با توجه به قیمت خرید دام از دامداران را 115 تا 120 هزار تومان اعلام کرد.


منبع:ایلنا
کد خبر a50937b5f0184d53b8d9bc05c3ff608d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =