مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام آدرس‌هایی داد که می‌توان مرغ، گوشت و تخم مرغ بسیار ارزانتر از مغازه خریداری کرد در عین حال گفت: انبارهایمان را قبل از تحریم‌ها پر کرده بودیم و هیچ مشکلی برای تامین کالاهای اساسی وخوراک دامها نداریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شرکت پشتیبانی امور دام از شرکت‌های وابسته به جهاد کشاورزی است که دو رسالت تامین نهاده‌های دام و تنظیم بازار محصولات پروتئینی را به عهده دارد. نهاده‌های دام از این لحاظ اهمیت دارد که کشور در تأمین آنها در برخی موارد تا 60 درصد وابسته به واردات است و تأمین به موقع این نهاده‌ها برای تولید محصولات پروتئینی در کشور بسیار باارزش است و از آنجایی که دام موجود زنده است باید خوراک و نهاده‌های آن‌ها به موقع تامین شود.

از سوی دیگر 70 درصد قیمت محصولات پروتئینی وابسته به نهاده‌ها از جمله خوراک آنها است. هر چقدر این نهاده‌ها با قیمت کمتر و در زمان خودش وارد شود قیمت تمام شده محصولات پروتئینی کمتر شده و محصولات با قیمت پایین‌تری به دست مصرف‌کننده خواهد رسید.

رسالت دوم شرکت پشتیبانی امور دام تنظیم قیمت محصولات پروتئینی نظیر گوشت و مرغ است که در زمان عرضه زیاد در بازار آنها را جمع‌آوری و در زمان عرضه کم به بازار تزریق می‌کند و با این شرایط سعی می‌کند قیمت را در بازار متعادل نگه دارد. 

حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در بازدید از خبرگزاری فارس گفت‌وگویی با خبرنگار بخش کشاورزی انجام داد که در زیر می‌خوانیم.

ورناصری گفت: در طول سال حدود 10 میلیون تن کالای غلات وارد کشور می‌شود و این رقم بزرگی است. انصافاً علی‌رغم تمام نوساناتی که در بازارهای جهانی داشتیم توانستیم قیمت نهاده‌های دامی را به خوبی کنترل کنیم؛ همه کشورهای صادرکننده این محصولات نیستند زمانی که شما در مورد صادرات کنجاله حرف می‌زنید باید سمت صادرکنندگان اصلی این کالاها یعنی آرژانتین و  آمریکا بروید و بقیه کشورها تولیدکننده هستند که تولید آنها کمتر از نیازشان است. 

بنابراین هر اتفاق کوچکی که در یکی از این کشورهای تولید کننده  عمده می‌افتد بازار جهانی متلاطم می‌شود مثلا زمانی که محصول دچار افت کیفیت محصول می‌شود یا  نرخ ارز در این کشورها نوسان پیدا می‌کند، یا کالاهای دیگر جایگزین محصول می‌شود قیمت نوسان پیدا می‌کند.

مثلاً همان اتفاقی که در سال گذشته در باره تولید ذرت اتفاق افتاد بازار جهانی را بسیار متأثر کرد و آمریکا به خاطر اینکه فضای قیمت نفت را دچار چالش بکند به ذرت متوسل شد یعنی آمریکا به خیلی از این بازارها ورود پیدا کرد و علی‌رغم اینکه آمریکا خودش بزرگترین تولیدکننده ذرت است و 400 میلیون تن ذرت در سال تولید می‌کند بخشی از تولیدات خود و بخشی از تولیدات سایر کشورها را به عنوان تولید اتانول استفاده کرد.

اتانول به عنوان بایوگاز استفاده می‌شود و جایگزینی برای بنزین است و همین هجوم یک دفعه‌ای باعث افزایش قیمت ذرت در بازارهای جهانی شد یا در بحث سویا،‌ سال گذشته سیل آرژانتین باعث شد 6 میلیون تن دانه سویای آنها از بین برود و قیمت بازارهای جهانی تحت تأثیر گذاشت. 

ورناصری گفت: در کشور ما یکی از عامل‌های تأثیرگذار در قیمت نهاده‌ها،  قیمت بازارهای جهانی و نوسانات نرخ ارز است و به همان نسبت قیمت‌ها بالا و پایین می‌شود.

*تحریم  روی هزینه واردات را افزایش می‌دهد/انبارها را قبل از تحریم پر کردیم

مدیرعامل شرکت‌پشتیبانی امور دام ادامه داد: علی‌رغم همه این اتفاقات موضوع تحریم هم تقریباً از اردیبهشت ماه عملیاتی شد و خیلی از کشورها به پیشواز رفتند و تحریم  اثر خود را روی افزایش هزینه‌های ریسک کشورها می‌گذارد. یعنی کشور صادرکننده برای کشورهایی که دچار تحریم هستند هزینه ریسک بیشتری را اضافه می‌کند.

همه شرایط را وقتی کنار هم بگذاریم انتظار افزایش قیمت‌ها ملموس است اما با پیش‌بینی همه شرایط از زمانی که بنده در دی ماه به عنوان مدیرعامل شرکت منصوب شدم  و از آنجایی که پیش از این هم کار من بیشتر در همین راستا بود خریدهای بسیار خوبی را انجام دادیم و علی‌رغم اینکه خیلی از کالاها تغییرات قیمت زیادی داشتند اما در مورد کنجاله سویا و ذرت بالا رفتن قیمت‌ها متوقف و  نزولی شد و از کیلویی 2600 تومان کنجاله سویا در اردیبهشت در بنادر به 2250 تومان یا حداکثر 2300 تومان و در ذرت 1350 تومان رسیده بود که الان قیمت ذرت در بنادر به 1180 تومان رسیده است. 

وی گفت:‌در مهر ماه به رغم اعتصاب کامیون‌داران وزارت جهاد علی‌ نیاز مرغداران را از محل ذخایر خودمان در انبارها تأمین کرد که نیاز به حمل کامیون‌ها از بنادر نباشد و بخش عظیمی از این معضل را توانستیم جمع کنیم که حداقل صنعت مرغداری ما دچار آسیب نشود والان ما یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده گوشت مرغ با 2 میلیون و 200 هزار تن در دنیا هستیم. 

عملاً تولید بیش از نیاز داخل‌مان است اما یکسری نوسانات به دلیل عدم همخوانی شیب تولید با شیب مصرف اتفاق می‌افتد مثلاً شب عید اوج مصرف را داریم و شاید با تولید همخوانی نداشته باشد یا مثلاً در اردیبهشت و خرداد در راستای حمایت از تولیدکننده‌هایمان 40 هزار تن خرید تضمینی انجام دادیم تا قیمت مرغ در بازار را در کف قیمتی نگه داریم.

آمریکا برخلاف ادعایش غذا و داروی ما را هم تحریم کرده است

ورناصری در پاسخ به اینکه اکنون در شرایط تحریم هستیم و شما برای تأمین نیاز نهاده‌های دام به ویژه خوراک آنها مجبور به واردات هستید یعنی همه آنها در داخل تولید نمی‌شود چه تدبیر و راهکاری برای تأمین دارید، گفت: واقعیت این است که در هر حال برخلاف ادعاهایی که آمریکا می‌کند که ما مثلاً در حوزه غذا و دارو هیچ ممنوعیتی برای ایران نداریم اما انصافاً در حوزه تجارت غذا و دارو ممنوعیت ایجاد کرده است. ا آمریکا اعلام کرده ممنوعیتی برای واردات غذا دارو وجود ندارد اما از سوی دیگر امکان نقل و انتقال پول را مسدود کرده  بالاخره کالایی که خریداری می‌شود باید پول به ازای آن پرداخت شود و اگر نتوانیم پول آن را پرداخت کنیم عملاً امکان خرید وجود ندارد. بنابراین موضوعی که به نظر من باید به قدری شفاف‌سازی بیشتری روی این ادعا‌ها بشود. 

آقای ظریف هم گفته بود سیاست‌گذاران آمریکایی دروغ می‌گویند که واردات غذا و داروی منعی ندارد. زمانی که سوئیفت همکاری نکند و بانک‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند دچار تحریم شوند در حقیقت غذا و داروی ما هم دچار تحریم شده است. 

پیش‌بینی آینده را هم کردیم

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: ما بیکار ننشسته‌ایم، وزارت جهاد کشاورزی منتظر 4 نوامبر نماند و منتظر تحریم‌ها نماند که حالا اتفاقی بیفتد و ما ببینیم که چه کار باید کنیم، ما هم بخش خصوصی را فعال کردیم و هم بخش‌های دولتی فعال شدند تا ذخایر و کالاهای اساسی مورد نیاز خودمان را در ماه‌های گذشته خریداری کردیم یعنی مقدمات کار و خرید در ماه‌های قبل از تحریم انجام شد و انتقال پول هم انجام یافت و چرخه کار عملیاتی شد، کالاها وارد کشور شدند و ذخیره‌سازی کردیم و اکنون شاید جزو معدود سال‌هایی باشد که حجم دپوی کالای ما در بنادر به ویژه بندر امام (ره) فوق‌العاده سنگین است و اکنون مسئولان بنادر فشار می‌آورند که این بارها تخلیه شود و اینها در سایه اقداماتی بود که مجموعه دولت و در حوزه تأمین کالاهای اساسی انجام داد که ما خیالمان راحت باشد. الان در مورد کالاهای اساسی حوزه فعالیت ما نظیر جو، ذرت، کنجاله سویا،‌گوشت، مرغ همه اینها ذخایر بسیار بسیار خوبی را داریم و تا بتوانیم دغدغه‌های خودمان را برای ماه‌های آینده پوشش بدهیم.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در پاسخ به اینکه شما چه برنامه‌ها و تدبیرهایی را برای ماه‌های آینده برای واردات کالاها در پیش گرفته‌اید، گفت: ما هم برای ماه‌های آتی کارهایمان را انجام داده‌ایم که اگر رشد واردات را در 6 ماهه گذشته آمار بگیرید رشد بسیار چشمگیری داشته و در برخی اقلام 25 تا 30 درصد افزایش واردات در 6 ماهه اول در نهاده‌ها انجام شده است که معمولاً در روال عادی این افزایش 25 تا 30 درصد در نیمه دوم سال باید اتفاق می‌افتاد اما پیشاپیش این ذخیره‌سازی را انجام دادیم و پیش‌دستی کردیم و حتماً برای جایگزین کردن راهکار داریم.

ما از نفت کالا تهاتری وارد نمی‌کنیم /برای هر روزمان راه جایگزین داریم

وی در پاسخ به اینکه شما در تحریم‌های گذشته بخشی از نهاده‌های دامی را از کشور هند وارد کردید که البته این کار را به صورت تهاتری انجام می‌دادید یعنی به ازای دریافت پول نفت این کالاها را می‌گرفتید اما طی ماه‌های گذشته با تحریم‌های آمریکا، هند خرید نفت خود را از ایران کاهش داده و برای خرید به کشورهای دیگر گرایش پیدا کرده است آیا در زمینه واردات نهاده از این کشور با مشکل مواجه نمی‌شوید؟، گفت: من نمی‌خواهم این کالاها را به نفت وصل کنم اما کالاهایی را که ما تا به حال از هند انجام دادیم به صورت تهاتری در قبال صادرات نفت نبوده یعنی ما ال‌سی دادیم، ارز خریدیم و خریدها را انجام دادیم.

وی ادامه داد: ممکن است اتفاقات دیگری بیفتد اما در شرایط فعلی هند هم جزو کشورهایی است که به عنوان تولیدکننده سویا تمایل دارند که کالای خودشان را عرضه کنند. ممکن است قیمت تمام شده بیشتری تحمیل شود اما در شرایط فعلی هم، ما همچنان با خیلی از کشورها تعاملات خیلی خوبی را توانستیم برقرار کنیم و برنامه‌ریزی‌هایمان به این سمت است که برای هر روزمان راه جایگزین داشته باشیم چون اگر چنین نباشد فردا به مشکل برمی‌خوریم. برنامه‌ریزی‌ها به نحوی است که دغدغه و نگرانی برای تأمین کالاهای اساسی در آینده نداشته باشیم.

برنامه‌ریزی‌هایمان را با احتمال اینکه سوئیفت قطع خواهد شد انجام دادیم

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در پاسخ به اینکه شما می‌دانستید که رسالت شرکت پشتیبانی امور دام کلاً روی محور واردات است آیا قبل از آغاز تحریم‌ها به مقامات بالادستی گوشزد کردید که احتمال بسته شدن  سوئیفت زیاد است و احتمالا نقل و انتقالات مالی به مشکل بر بخورد و آنها مثلاً اقداماتی در حوزه بلک‌چین داشته باشند و یا مبادلات دوجانبه با دیگر کشورها ببندند تا در شرایط تحریم دچار مشکل نشوند، گفت: اتفاقاً این اقدامات با نگاه به این احتمالات انجام شد. این حجم وارداتی که در 6 ماهه اول انجام دادیم با همین نگاه بود شما هیچ موقعی این حجم واردات را در 6 ماهه اول  نداشتید ما این واردات را با این نگاه انجام دادیم که احتمال می‌دادیم سوئیفت قطع شود و یا مبادلات مالی به مشکل بخورد. ممکن است امکان دسترسی به منابع مالی خارج کشور محدود شود طبیعتاً با در نظر گرفتن همه این احتمالات حجم زیادی خرید انجام دادیم. 

اینکه در یک روز همزمان 11 محموله کشتی وارداتی در بندر داشتیم خیلی حرف است، و به این دلیل بود که کالاهای ما زودتر از موعد به کشور برسد. واردات یک میلیون تن کنجاله سویا تنها شرکت پشتیبانی امور دام به غیر از بخش خصوصی انجام داد. حدود 1.2 میلیون تن ذرت، حدود 500 هزار تن جو  هم وارد شد و همچنین گوشت هم برای تامین کسری مورد نیاز وارد شد.

همچنین به بخش خصوصی فشار وارد کردیم که آنها حتماً واردات خود را در نیمه نخست سال افزایش دهند. این اتفاق بزرگی بود 

اگر این اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در تأمین کالاها نبود و اگر ما نهاده‌ها را در استان‌ها ذخیره نمی‌کردیم فاجعه می‌شد و در مهر ماه در حوزه مرغداری هیچ تنشی ایجاد نشد. 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در پاسخ به اینکه ‌آیا بخش‌های خصوصی الان به عنوان یک بازوی کمکی برای بخش دولتی محسوب می‌شود و یا اینکه مافیا هستند و بازار را متشنج می‌کنند، گفت: بخش خصوصی به عنوان کمک‌کنندگان به بخش تولید حضور دارند و خیلی منطقی نیست که شما فکر کنید که دولت این امکان را داشته باشد بتواند ظرف یک سال  10 میلیون تن نهاده  وارد کنند پس یکی از سیاست‌های دولت این است که از بخش‌های خصوصی استفاده کند و قیمت‌ها را کنترل کند.

سامانه مدیریت نظارت بر قیمت کالاها راه‌اندازی شد

وی ادامه داد: مدیریت نظارت بر قیمت کالاها از حدود 3 ماه پیش راه‌اندازی شد و به تمام شهرستان‌ها و مسئولین شهرستان‌ها نام کاربری و رمز داده و آمار نهاده‌هایی که فروخته می‌شود به صورت آنلاین قابل مشاهده  و ردیابی است یک شبکه سراسری بسیار وسیعی است.

ورناصری در پاسخ به تنظیم بازار محصولات مرغ و تخم‌مرغ و گوشت گفت: قیمت‌های مداخله‌ای را ستاد تنظیم بازار مشخص می‌کند و ما بر اساس آن قیمت‌ها ورود می‌کنیم، اگر زیر قیمت مداخله‌ای باشد ما از بازار خرید می‌کنیم تا تولیدکننده‌مان ضرر نکند و اگر بالاتر از قیمت مداخله‌ای باشد ما شروع به عرضه می‌کنیم. الان شرایط قیمت تنها جایی که احساس می‌کنیم قیمتش نامطلوب باشد تخم‌مرغ بود که بلافاصله وارد شدیم و تخم‌مرغ در سازمان‌های میادین با قیمت شانه‌ای 13 هزار و 800 تومان عرضه می‌‌کنیم و اثر خود را در بازار خواهد گذاشت.

قیمت تخم مرغ متعادل می‌شود/چرا قیمت ها در مغازه گران است

خبرنگار فارس پرسید آقای دکتر من قیمتی که امروز از بازار گرفتم هر شانه تخم‌مرغ 19 هزار و 500 تومان است و هنوز در بازار تأثیری نگذاشته است، گفت: از اواخر هفته گذشته توزیع تخم‌مرغ را شروع کرده‌ایم و الان با شانه‌ای 13 هزار و 800 تومان عرضه می‌کنیم و کاهش قیمت را در روزهای آتی خواهیم داشت. مثلاً روزانه 150 تن گوشت گوسفندی گرم فقط در تهران عرضه می‌شود و ما باید این قیمت‌ها را تفکیک کنیم. در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گوشت قطعه‌ای و بشقابی وجود دارد و در میادین هم عرضه می‌شود. اینکه در مغازه‌ها و صنف قصابی به چه قیمتی فروش می‌رود مبنا نیست چون آنها می‌توانند مثلاً 4 تا گوسفند را ذبح کنند و به هر قیمتی که دلشان می‌خواهند عرضه کنند. ما باید شبکه‌های تعریف شده را در نظر بگیریم مثلاً بگوییم که در میادین یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای قیمت این طور نیست. 

مرغ،‌گوشت و تخم مرغ ارزان را از کجا بخریم؟

خبرنگار فارس پرسید اگر مکان عرضه گوشت ارزان را  به مردم معرفی کنیم بگوییم از کجا خریداری کنند، گفت: در تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سازمان‌های میادین می‌توانند مراجعه کنند و قیمت گوشت گوسفندی تازه باکیفیت و با قیمت‌های تنظیم بازار دریافت کنند، قیمت متوسط هر لاشه حدود 37 هزار تومان است و طبیعتاً قیمت قطعات متفاوت است که مثلاً تا 49 هزار تومان در می‌آید، مرغ و تخم مرغ  با قیمت مناسب هم در این مکانها عرضه می‌شود مثلا قیمت تخم مرغ شانه‌ای 13 هزار و 800 تومان است اما ما نمی‌‌توانیم مچ هر مغازه‌‌ای را بگیریم و بگوییم که چرا این کار را می‌کنید به هر حال آنها خارج از شبکه این کار را انجام می‌دهند.

چه کسی به گرانفروشان نظارت می‌کند؟

خبرنگار فارس پرسید بالاخره برای این مغازه‌های گران‌فروش چه کسی باید نظارت کند، گفت: آنها صنف دارند و اصناف وظیفه‌شان همین است.

مسئول تنظیم بازار محصولات کشاورزی کیست؟ 

خبرنگار فارس پرسید مگر قانون تمرکز وظایف بازرگانی در وزارت کشاورزی این مسئولیت را به وزارت جهاد نسپرده‌ است، گفت: خرده‌فروشی‌ها وظیفه اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت است و ارتباطی به وزارت جهاد کشاورزی ندارد ضمن اینکه خود این اصناف هم حوزه بازرسی دارند و به اینها نظارت می‌کنند در عین حال وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام خودش کاملاً داوطلبانه این نظارت‌ها را  انجام می‌دهد. 
کد خبر ae2ae80e1d084bf9a1b7f518d56c998f

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =