مواد غذایی> ۱۲۰ میلیون دلار آبنبات به شکل بی سابقه از کشور صادر شده است که در واقع چیزی جز صادرات شکر یارانه ای تولید شده در کشور یا وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست و رانت بی سابقه ای را نصیب صادرکنندگان این محصول کرده است.

در شرایطی که دولت برای حمایت از مصرف کنندگان کالاهای داخلی به واردات و تولید کالاهای اساسی در کشور یارانه و ارز 4200 تومانی اختصاص می دهد اما این شرایط باعث سوء استفاده برخی شده به طوری که آنها این کالاهای اساسی را بعد از انجام یک فرآوری به اسم صادرات غیر نفتی و ارز آوری از کشور خارج می کنند.

صادرات انواع شیرینی، شکلات، چیپس، هندوانه، آبنبات، سیب زمینی و غیره که برای تولید آنها از یارانه و برای واردات آنها از ارز 4200 تومانی استفاده شده، به معنی آن است که کالای وارد شده با از 4200 تومانی دوباره با ارز آزاد، صادر شود که سود زیاد و رانتی را نصیب صادر کنندگان می کند.

همچنین صادرات کالاهایی مانند هندوانه که برای تولید آنها از یارانه هایی مانند آب،  انرژی، کود، سم و نهاد های  ارزان قیمت استفاده شده نیز در همین راستا است و صادرات آنها علاوه بر ایجاد رانت، قیمت این محصولات را نیز در بازار داخلی افزایش می دهد.

یکی از مواردی که به تازگی توسط مسئولان سازمان توسعه تجارت کشف یا حداقل اطلاع رسانی شده، صادرات غیر مستقیم شکر به اسم آبنبات است؛ باید توجه داشت که برای تولید آبنبات چیزی جز شکر و آب (به علاوه افزودنیها)  استفاده نمی شود که هر دو این مواد یارانه ای است.  

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت در این ارتباط گفته است، اخیرا با بررسیهایی که داشته اند متوجه صادرات تکان دهنده 120 میلیون دلار آبنبات به عراق شده اند؛در واقع از اختصاص ارز 4200 تومانی برای وارد مواد اولیه تولید (شکر) سوء استفاده شده است. 

بنابراین گزارش صادرات چیپس نیز از این موضوع خارج نیست به طوری که تولید کنندگان این محصول از روغن یارانه ای که با ارز دولتی به کشور وارد شده و همچنین سیب زمینی تولید شده از یارانه  استفاده می کنند و محصول خود را به قیمت آزاد صادر می کنند.

در بخش شیرینی نیز صادرات ما در یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و محصولی که با آرد، شکر و روغن یارانه ای تولید شده است با ارز آزاد صادر شده است.

منبع:تسنیم
کد خبر dd4b3d638f67468e819a19ba0da54b99

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =