کشاورزی> معاون وزیر جهاد با بیان اینکه خرید برنج‌های آمریکایی ۴ ماه قبل از اعلام ممنوعیت واردات از این کشور انجام شده است، گفت: بعد از اعلام ممنوعیت، حتی یک کیلوگرم برنج از آمریکا خریداری نکرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در واکنش به واردات ۱۶ میلیون دلار برنج از آمریکا در آذرماه، اظهارداشت:  خرید برنج از آمریکا مربوط به سوم تیرماه امسال است که با توجه به پروسه واردات، بارگیری و تخلیه در ایران حدود ۵ ماه طول کشیده تا به کشور وارد شود.

علی قنبری با بیان اینکه ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی مربوط به ۵ آبان‌ماه سالجاری است، گفت: خرید برنج‌های مذکور ۴ ماه قبل از اعلام این ممنوعیت، انجام گرفته و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: پس از اعلام ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی، حتی یک کیلوگرم برنج هم از آمریکا خریداری نشده است.

قنبری با بیان اینکه وظیفه ما هنگام خرید برنج این است که سبد کالای مصرفی را در نظر بگیریم، چراکه افراد مختلف تمایل به خرید انواع متفاوت برنج دارند، گفت: به عنوان مثال، یکی به دنبال خرید برنج تایلندی و دیگری به دنبال خرید نوع پاکستانی آن است، بر همین اساس ما بر حسب سبد کالا موظف هستیم برنج‌های مختلف را بخریم اما بعد از بخشنامه ممنوعیت واردات از آمریکا حتی یک کیلوگرم برنج هم از این کشور نخریدیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه شرکت بازرگانی دولتی ایران تکلیف دارد که ۳۰۰ هزار تن برنج برای ذخایر استراتژیک وارد کند، اضافه کرد: ما تاکنون ۱۷۶ هزار تن از این میزان را از کشورهای مختلف خریداری کرده‌ایم که حدود ۹۰ هزارتن آن وارد شده، ضمن اینکه این خرید از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، اروگوئه، ویتنام، تایلند، پاکستان و هند انجام گرفته است.

منبع:مهر
کد خبر e1eb4760690546889be26d54cdd1525c

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =