مواد غذایی> به دلیل وجود محدودیت در واردات رنگ‌های خوراکی، میزان قاچاق این محصول بسیار افزایش یافته است.

دبیر انجمن افزودنی‌ گفت: به دلیل وجود محدودیت در واردات رنگ‌های خوراکی، میزان قاچاق این محصول بسیار افزایش یافته است.

پرویز جهانگیری با بیان اینکه برخی از افزودنی‌ها به صورت رسمی و قانونی و برخی دیگر به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، اظهار کرد:به دلیل وجود محدودیت و سخت‌گیری در واردات افزودنی، این مساله حادث شده است اما اگر اجازه تولید افزودنی شیمیایی در داخل به‌وجود آید دیگر چنین مشکلاتی وجود نخواهد داشت.

وی 90 درصد افزودنی‌های تولید داخل را طبیعی دانست و افزود: در تمام دنیا رنگ‌های شیمیایی مورد پذیرش است اما در ایران این نوع افزودنی تولید چندانی ندارد.

دبیر انجمن افزودنی با بیان اینکه تشخیص افزودنی طبیعی از شیمیایی در مواد خوراکی قابل تشخیص نیست، گفت:برای جلوگیری از این مساله باید تولید داخل صورت بگیرد تا کار با نظارت انجام شود.

جهانگیری با بیان اینکه در حال حاضر محصولات غذایی همچون پفک با افزودنی طبیعی تولید می‌شوند، اظهار کرد: افزودنی‌ها از سبزیجات، گیاهان و میوه‌ها تولید می‌شوند و هیچگونه ضرری برای افراد ندارند.

وی با بیان اینکه افزودنی‌ها برای بدن مفید هستند، گفت: به عنوان مثال از زردچوبه، افزودنی تولید می‌شود که برای بدن مزایای زیادی دارد و به طور کلی اگر افزودنی‌ها به طور استاندارد در داخل تولید شوند 100 در صد از نظر سلامت تضمین شده هستند.

دبیر انجمن افزودنی میزان تولید این محصول را در سال گذشته حدود 200 تن عنوان و اظهار کرد: میزان تولید ثابت است و مازادی در این حوزه نداریم و به اندازه ظرفیت تولید انجام می‌شود.

جهانگیری گفت: از این میزان تولید حدود 10 درصد به کشور‌های همسایه صادر می‌شود که به دلیل وجود مشکلات فعلی در عراق بازار این کشور اوضاع چندان خوبی ندارد.

منبع:ایسنا

کد خبر f0212daaf3254c9ea9f5f9b6b73ce38b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =