لبنیات و میوه‌های تازه در هفته قبل بیشترین افزایش قیمت را در بین اقلام خرده فروشی نسبت به هفته مشابه سال قبل داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بنا بر اعلام بانک مرکزی در هفته منتهی به 24 تیر ماه سال جاری قیمت لبنیات 4.2 درصد، حبوبات 0.2 درصد، سبزی‌های تازه 1.2 درصد، گوشت قند و شکر 0.1 درصد و چای 3.3 درصد نسبت به هفته قبل از آن گران شده است.

این درحالی است که قیمت تخم مرغ 10.4 درصد، برنج 0.1 درصد، میوه‌های تازه 0.3 درصد و گوشت مرغ 1.6 درصد کاهش داشته و نرخ روغن نباتی و گوشت قرمز ثابت مانده است.

لبنیات و تخم مرغ

متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به بیست و چهارم تیر ماه به گونه‌ای بود که در گروه لبنیات قیمت پاستوریزه 15.9 درصد افزایش یافته اما بهای پنیر غیر پاستوریزه و پاستوریزه به ترتیب 0.3 و 1.2 درصد کاهش یافت و سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود.

در عین حال تخم مرغ با کاهش قیمت 10.4 درصدی شانه‌ای 7000 تا 9000 تومان فروش رفت.

این در حالی است که قیمت لبنبات نسبت به هفته مشابه سال قبل 25.7 درصد افزایش و نرخ تخم مرغ 0.8 درصد کاهش یافته است.

برنج و حبوبات

در این هفته در گروه برنج قیمت برنج داخله درجه یک 0.1 درصد کاهش یافت و بهای برنج داخله درجه دو ثابت ماند. در گروه حبوبات نیز قیمت نخود 0.1 درصد و لپه نخود 1.1 درصد افزایش یافته است.

اما بهای لوبیا چشم بلبلی و لوبیا قرمز هر یک 0.2 درصد و لوبیا سفید 0.1 درصد کاهش داشت. قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

بر این اساس قیمت برنج نسبت به زمان مشابه سال قبل سه درصد افزایش یافته و قیمت حبوبات 16 درصد کاهش داشته است.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در هفته گذشته در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آن‌ها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه شد.میوه های سطح شهر اغلب مرغوب و تازه بودند که در گروه میوه‌های تازه بهای سیب گلاب 0.8 درصد،‌آلو 1.3 درصد و انگور 11.1 درصد کاهش یافته اما قیمت سایر اقلام این گروه بین 3 تا 3.4 درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی های تازه نیز بهای خیار 5.2 درصد، گوجه فرنگی 2.5 درصد و سبزی‌های برگی 0.2 درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.6 تا 1.5 درصد کاهش یافت.

همچنین میوه های تازه در هفته گذشته نسبت به هفته مشابه سال قبل حدود 34 درصد گرانتر شده اند.

گوشت مرغ و گوشت قرمز

در هفته مورد بررسی بهای گوشت گوسفند ثابت بود همچنین قیمت گوشت تازه گاو و گوساله 0.1 درصد و گوشت مرغ 1.6 درصد کاهش یافته است. براین اساس گوشت گوسفند با استخوان هر کیلو به طور متوسط 31 هزار و 890 تومان و گوشت گاو و گوساله بدون استخوان هر کیلو 32 هزار تومان در سطح شهر تهران فروش رفته است. این درحالی است که هر کیلو مرغ نیز به طور متوسط 6600 تومان در شهر تهران به فروش رفت.

گوشت مرغ و گوشت قرمز نسبت به هفته مشابه سال قبل به ترتیب 6.1 درصد و 5.9 درصد افزایش قیمت داشته اند.

قند، چای، شکر و روغن

در این هفته بهای قند و شکر هر یک معادل 0.1 درصد و چای خارجی 3.3 درصد افزایش داشت اما قیمت انواع روغن نباتی ثابت بود.
کد خبر بانک مرکزی اعلام کرد تخم‌مرغ 10 درصد ارزان شد افزایش قیمت لبنیات

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =