رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه از بررسی طرحی در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خبر داد که بر مبنای آن، روبل و ریال جایگزین دلار، یورو و پوند در تبادلات تجاری ایران و روسیه شود و گفت: قرار بر این است که «میلیون بانک» روسیه در ایران شعبه ای ایجاد کرده و پول صادرات ایران را ظرف سه تا پنج روز با نرخ ارز آزاد به صادرکنندگان ایرانی در تهران تحویل دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله عسگراولادی در جلسه امروز نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران از مذاکره تیم اقتصادی ایران در حاشیه سفر رئیس جمهور به روسیه خبر داد و گفت: «میلیون بانک» روسیه در کنار بانک ملی ایران مسئول مراودات تجاری میان دو کشور است که بنا بر این شد که این بانک در هر پنج کشور دریای خزر شعباتی را ایجاد کرده و با ایران نیز به طور مشخص در موضوع پرداخت و دریافت‌ها همکاری ویژه داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه افزود: بنا بر این شد که این بانک با ایجاد شعبه در ایران ریال و ارز را میان صادرکنندگان ایرانی مبادله کند به نحوی که هرچه که صادرکننده ایرانی به روسیه صادر کرد را با نرخ ارز آزاد ظرف سه تا پنج روز در ایران به طرف ایرانی بپردازد.

وی اظهار داشت: در مذاکراتی که در فرودگاه تهران با رئیس کل بانک مرکزی داشته ام، بنا بر این شد که بانک مرکزی نظر کارشناسی خود را در این رابطه ظرف دو ماه آینده اعلام کند تا چنانچه فضا مساعد بود، بتواند روبل و ریال را جایگزین دلار، یورو، پوند و ین در مبادلات ایران و روسیه کند.

عسگراولادی با بیان اینکه کمی یوآن نیز وارد بازار روسیه شده است، گفت: اکنون به دلیل اینکه هم ایران و هم روسیه تحریم بانکی دارند، امیدوارم بانک مرکزی با جایگزینی روبل و ریال به جای ارزهای اروپایی و آمریکایی موافقت کند.
کد خبر 3af11e1a30114e27a6a77372cc9e19a9

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =