مواد غذایی> رئیس انجمن واردکنندگان فراورده های خام دامی با تبیین راهکارهای مدیریت قیمت گوشت قرمز گفت: مرزهای غربی کشور، عطش زائد الوصفی نسبت به دام زنده ایرانی دارد و این موضوع سبب می شود که دام ایرانی به صورت غیر رسمی از مرزهای غربی خارج شود.

فرهاد آگاهی در خصوص راهکارهای مدیریت قیمت گوشت قرمز در کشور اظهار داشت: کاهش تعرفه واردات گوشت و همچنین واردات دام زنده می تواند راهکارهایی برای کاهش قیمت گوشت باشد ولی موضوع اصلی این است که مدیریت، زمانی به معنای واقعی کلمه تحقق پیدا می کند که برنامه از پیش تعیین شده ای در این خصوص وجود داشته باشد.

رئیس انجمن واردکنندگان فراورده های خام دامی اضافه کرد: کشور با شرایط خشکسالی مواجه است و این موضوع به طور مستقیم بر میزان تولید گوشت قرمز اثرگذار است. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که مرزهای غربی کشور، عطش زائد الوصفی نسبت به دام زنده ایرانی دارد و این موضوع سبب می شود که دام ایرانی به صورت غیر رسمی از مرزهای غربی خارج شود.

به گفته آگاهی، توجه به این واقعیت ها بیانگر این است که برای مدیریت قیمت گوشت در سال آینده،  باید در محاسبه میزان ظرفیت تولید گوشت تجدید نظر اساسی صورت پذیرد.

رئیس انجمن واردکنندگان فراورده های خام دامی با اشاره به بخشنامه معاون اول رئیس جمهور در خصوص ضرورت اخذ نظر تشکل های تخصصی پیش از تدوین دستورالعمل ها تصریح کرد: همه فعالان اقتصادی اذعان دارند که تعیین تعرفه واردات یک کالا ، وظیفه ای حاکمیتی است که طبق قانون در اختیار دولت است ولی زمان و میزان تغییر آن می تواند با توجه به آرا و نظرات تشکل های تخصصی صورت گیرد.

وی ادامه داد: برپایه همین باور توقع داریم که در سال آتی، نسبت به آراء و نظرات تشکل ها که متکی بر تجربیات شکل گرفته در طول سالهای متمادی فعالیت اقتصادی است، توجه بیشتری صورت گیرد.

به گفته آگاهی اگر دولت به معنای واقعی، بحث کاهش تصدی گری را در دستور کار خود دارد، حتی می تواند پایش مجوزهای واردات را نیز به تشکل های تخصصی واگذار کند.

آگاهی اضافه کرد: یکی دیگر از بهترین راهکارها برای کاهش هزینه تمام شده واردات گوشت قرمز، ایجاد میز تعیین قیمت گوشت وارداتی است که انجمن واردکنندگان فراورده های خام دامی در این خصوص اعلام آمادگی  کرده است و مجدانه همراهی دولت در این رابطه هستیم.

وی تصریح کرد: از کارکردهای ایجاد میز قیمت گوشت جهانی، تعیین زمان مناسب برای خریدهای خارجی است. به طوری که نتیجه چنین رویکردی، تعیین زمانی است که به دلیل کاهش تقاضای جهانی، قیمت های عرضه گوشت قرمز  در پایین ترین میزان خود قرار دارد و به نوعی بهترین فرصت برای کاهش هزینه تمام شده واردات است.

منبع:تسنیم
کد خبر 4b85e92cf59a43b994b90ad75cc22839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =