معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه افزایش 30 درصدی قیمت نان با حساب و کتاب بوده و نانوایان حق هیچ اعتراضی ندارند، گفت: تعیین افزایش 30 درصدی با محاسبات سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بوده و دو سوم این مقدار شامل هزینه های نانوایان است.

مجتبی خسروتاج در گفتگو با خبرنگار اقتصادی میزان با بیان اینکه سازمان حمایت در جلسات متعدد با تشکل‌های مربوطه و اتحادیه‌های نانوایان و همچنین با رصد هزینه‌هایشان این قیمت را تعیین کرده است، افزود: ممکن است نانوایان روی تمام هزینه‌هایشان نظر داشته باشند اما سازمان حمایت این هزینه‌ها را بررسی می کند که ممکن است بخشی از این هزینه‌ها معقول و برخی نامعقول باشد.

وی ادامه داد: طبق محاسابات سازمان حمایت، در واقع دو سوم از این 30 درصد یعنی 20 درصد شامل هزینه‌های نانوایان و 10 درصد مابقی بابت کنجد و آردی است که توسط نانوایان پرداخت می‌شود.

خسروتاج در پاسخ به اینکه اگر نانوایان نسبت به ارتقای کیفیت نان اقدامی نکنند چه نظارتی بر آنها خواهد بود گفت: عمدتا با این روش‌هایی که در حال حاضر در کشور مرسوم است نمی‌توانیم شاهد کیفیت مناسب باشیم.

به گفته وی نانوایان باید به سمت آزاد پزی حرکت کرده و طبق تمایل مصرف کننده عمل کنند و آرد مورد نظر را از کارخانجات مختلف دریافت کرده و در صورت لزوم از مواد افزودنی استفاده کنند.

خسروتاج گفت: دولت باید با ایجاد فضای رقابتی بین نانوایان و همچنین تشویق به سمت آزادپزی حرکت کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص زمان اجرایی شدن سهمیه آرد واحدهای صنعتی گفت: مصوبه دولت صراحتش بر این است که به مرور زمان، 20 درصد نانوایی‌ها چه صنعتی یا سنتی، به سمت آزادپزی حرکت کنند. در واقع متقاضیان صنعت نان چه صنعتی و چه سنتی به درخواست خودشان می‌توانند آزادپز باشند و اینها تا زمانی که به مرحله آزادپزی ورود نکرده باشند دریافت سهیمه آردشان کما فی السابق خواهد بود.

وی در پاسخ به اینکه برخی نانوایان اعتراض دارند که چرا شرکت بازرگانی دولتی سهمیه ای به آنها تعلق نداده است گفت : طبق مصوبه دولت، شرکت بازرگانی دولتی موظف است تا زمانی که استانی اعلام نکرده چند درصدی از نانوایی ها به سمت آزادپزی رفته اند کما فی السابق سهمیه ها را باید پرداخت کند.
کد خبر 5450060114ff4c369b273b488f1e2b7b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس شاهمرادی ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
    4 0
    با سلام عرض ادب معاون محترم وزیرصنعت معدن و تجارت،جناب آقای خسرو تاج قیمت گندم خبازکه دولت محترم برای کارخانه های آرد درنظرگرفته ازمبلغ 465تومان به 665تومان افزایش یافته است،خوب به تبع قیمت گندم آرد ونان نیزافزایش پیداکرده است: وما نانوایان ازافزایش 30 درصدی نرخ نان راضی نیستیم،وبه قول حضرت عالی اصلأ حق اعتراض هم نداریم، چون کسی به اعتراض نانوایان اهمیّت نمیده،اگرواقعأ اهمیت داشت هیئت مدیره اتحادیه نانوایان بامشورت با حضرت عالی وبا مسئولین محترم دیگربه توافق رسیده نرخ داده بود بعد سی ماه مورد قبول واقع می شد،خدابزگه برای رضای خدا صبرخواهیم کرد:برای روشن وشفافیّت شدن قیمت عین جدول آرد به سمع نظر شما خواننده عزیز میرسد،1 آرد نان سنگک 12 درصد هرکیلو به قیمت 800 تومان 2 آرد نان بربری 18 درصد هرکیلو 830 تومان 3 آرد نان تافتون ولواش 15 درصدهرکیلو 815 تومان 4 آرد نان فانتزی 21 درصدهرکیلو 845تومان، افزایش قیمت پیداکرده بدون حمل نقل،اعتراضی نداریم:عباس شاهمرادی عضو هیئت مدیره تعاونی نانوایان تهران