صنایع غذایی> دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران گفت: فاکتوری که آب معدنی "دماوند" به خاطر آن ممنوع التوزیع شده‌، در استانداردهای جهانی به عنوان شاخص بررسی ثانویه لحاظ می‌شود؛ نه شاخص ریسک و مخاطره.

پیمان فروهر با اشاره به سخنان اخیر رئیس سازمان ملی استاندارد درباره فاکتوری که به تازگی وزارت بهداشت در آب معدنی‌ها مورد آزمون قرار می‌دهد ولی آزمون آن در سازمان ملی استاندارد هنوز اعمال نشده است، اظهار کرد: فاکتور جدیدی که رییس سازمان ملی استاندارد به آن اشاره کرده، در تولید آب‌های معدنی جزو فاکتورهای مضر محسوب می‌شود اما طبق استانداردهای WHO ، در استاندارد آب های آشامیدنی بسته بندی شده جزو فاکتورهای مضر به شمار نمی‌رود و در استاندارد سلامت آب آشامیدنی، این شاخص به عنوان شاخص بررسی ثانویه لحاظ می‌شود، نه ریسک و مخاطره.

وی با بیان این که پلمب کارخانه آب معدنی ذکر شده، صرفا به دلیل سوء تفاهم مدیریتی از سوی مدیرعامل فرانسوی این کارخانه و متعاقب آن به دلیل عدم تمکین بود، تصریح کرد: آنچه به عنوان شاخص میکروبی در آب معدنی "دماوند" اعلام کردند طبق استاندارد بین‌المللی آب‌های آشامیدنی کدکس، طبق استاندارد FDE و WHO اصلا به عنوان شاخص میکروبی‌ که به خاطر آن خط تولید را متوقف کنیم به شمار نمی‌رود. این فقط یک شاخص برای مدیریت کیفیت است، یعنی اینکه درصورت مشاهده، باید حین تولید به آن موضوع توجه شود و هیچ مخاطره ای برای سلامت مصرف کننده ندارد.

فروهر با اشاره به جو منفی بازار نسبت به آب های آشامیدنی بسته بندی ادامه داد: فردا نتیجه آزمون تکمیلی از آب معدنی و آشامیدنی برند ذکر شده، مشخص خواهد شد و احتمالا اجازه تولید هم صادر می شود اما شرکت فرانسوی در حال بررسی گزینه تعطیلی کارخانه و رفتن از ایران است.

چندی پیش به دنبال دستور وزیر بهداشت، خط تولید آب معدنی "دماوند"برای بررسی سلامت آب‌های بسته‌بندی و به دلیل آنچه که از سوی وزارت بهداشت رعایت نکردن قوانین و ضوابط سازمان غذا و دارو و عدم تمکین به مقررات اعلام شد، متوقف گردید و به گفته رئیس سازمان غذا و دارو این شرکت تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و از مردم خواسته شد تا از مصرف این آب پرهیز کنند.

منبع:ایسنا
کد خبر 62b3badf982d49ad873a6737fde81138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =