حدود 40 در صد از نمک‌های عرضه شده به بازار مصرف تقلبی هستند که این امر به اعتبار برندهای معتبر تولید کننده در این صنعت لطمه وارد کرده است.

مظفر شهابی، رئیس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان نمک ایران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران( ایانا) با اعلام این مطلب افزود: متخلفان بازار نمک به صورت شبانه و زیر پله‌ای محصولات خود را تولید و تحت عنوان برندهای شناخته شده به بازار مصرف عرضه می‌کنند و به زحمات صادقانه برندهیا معتبر در بازار لطمه می زنند.
این مقام مسوول در تشکل صنفی تولیدکنندگان نمک کشور خاطرنشان کرد: عرضه کنندگان نمک های تقلبی در مناطق سمنان و گرمسار، سنگ‌ نمک ها را خرد کرده و با ظاهر و بسته بندی مشابه با نمک های تصفیه شده معروف به فروش می‌رسانند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان نمک ایران ادامه داد: در موارد بسیاری نیز مشاهده شده که متخلفان برای فروش محصولات خود، شماره‌ پروانه‌های بهداشتی معتبر را با یک رقم تغییر یاتغییر مختصر عنوان یک برند به فروش می‌رسانند و برای اینکه ردی از خود باقی نگذارند به طور مرتب بسته بندی‌های مختلفی را بر می گزینند.
وی تصریح کرد: هر ساله موارد تخلف را به اداره نظارت بر مواد غذایی وزارت بهداشت اعلام می کنیم، اما به دلیل گستردگی این تخلفات، به راحتی قابل کنترل و مهار نیستند.
شهابی اظهار داشت: نمک های تصفیه نشده ظاهری شبیه به نمک های تصفیه شده دارند، اما برای آزمون صحت این تولیدات، باید مقداری نمک را در یک لیوان آب حل نمود، در صورتی که انتهای‌ لیوان مقداری نمک باقی بماند، نشان دهنده تصفیه نامناسب یا عدم تصفیه نمک است.
وی یادآور شد: نمک‌های تصفیه نشده به دلیل سیلیس و سایر مشکلاتی که دارند سرطان زا بوده و برای سلامت افراد زیان آور‌‌‌‌ند.
شهابی تاکید کرد: با افزایش ظرفیت صنایع، روزانه 300 تن نمک در کشور تولید می شود که پاسخگوی مصرف کشور است، اما در کنار این تولیدات، متخلفان نیز روزانه چندین تن نمک تولید و به بازار عرضه می کنند که به اعتبار برند های معتبر لطمه وارد کرده است.
وی در پایان پیرامون وضعیت نمک تولید شده صنایع غذایی کشور نیز گفت: نمک تصفیه شده توسط صنایع معتبر و برند های شناخته شده کشور کیفیتی مناسبی دارد و به کشور‌‌‌‌‌‌‌‌های حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات و عمان صادر می‌شود.
شهابی اظهار امیدواری کرد تا با توجه به علاقه مندی مسوولان وزارت بهداشت دولت یازدهم به مقابله با تقلب ها و مواد خوراکی آسیب رسان به سلامت مردم، راهکار کارآمدی برای برخورد با متقلبان این ماده خوراکی پرمصرف در سبد خانوار ایرانیان اتخاذ شود.
کد خبر 7209a9a7d5a34b85aaf636fe3ab91dc7

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =