صنایع غذایی> دبیر انجمن روغن نباتی گفت: واردات ۶۸ هزار تنی روغن پالم مازاد سقف مورد نظر سازمان غذا و دارو ، بر اساس مصوبه دولت انجام شد.


محمد قبله  گفت: در سال 93 مصوبه واردات یک میلیون و 400 هزار تن انواع روغن با کنترل واردات 30 درصد روغن پالم در اختیار ما قرار گرفت.

دبیر انجمن روغن نباتی ادامه داد:  در دی ماه سال 93 با وزارت بهداشت به اختلاف نظری در باره تفسیر این مصوبه رسیدم که این امر در حال حاضر زمینه شائبه‌های واردات روغن پالم را ایجاد کرده است.

قبله اظهار داشت: واردات کل روغن تا دی ماه سال گذشته  1.1  میلیون تن بود به همین منظور وزارت بهداشت بر اساس تفسیر خود از مصوبه موجود،  میزان مجاز واردات روغن را حدود 366 هزار تن  بر اساس سقف 30 درصدی کل واردات در نظرگرفت. اما از نظر انجمن روغن سهم واردات پالم بر اساس کل میزان واردات 1.4 میلیون تنی، بدون رعایت تقدم و تاخر زمانی در مقایسه با سایر انواع روغن، بود.
وی تصریح کرد:  به همین منظور بیش از دوماه یعنی از اوایل دی تا 10 اسفند سال گذشته با ممنوعیت و عدم ترخیص روغن پالم روبه رو شدیم.این امر علاوه بر ما، برای صنایع غذایی محدویت و بازار سیاه روغن پالم ایجاد کرد.  

قبله یادآورشد: صنایع غذایی مانند پفک، چیپس، شیرینی و شکلات به دلیل عدم ترخیص واردات این محصول در تامین روغن پالم مصرفی خود دچار مشکل بودند و انجمن روغن نباتی هیچ گونه انحصار یا نقشی در  محدویت عرضه پالم نداشته است.

وی تاکید کرد:  هیچ کدام از صنایع غذایی حق تقاضا یا استفاده از روغن پالم خام در تولیدات خود ندارد مگر اینکه در پرونده بهداشتی آن قید شده باشد.
قبله گفت: برای حل این مشکل مصوبه جدیدی از معاون اجرایی دولت دریافت شد تا اجازه واردات باقیمانده روغن پالم مورد اختلاف با سازمان غذا و دارو به کشور گرفته شود. در این مصوبه آمد در صورتی که سایرمحل‌هایی که اجازه روغن پالم دارند، میزان آن را به ستاد اعلام تا تصمیم گیری لازم در این خصوص انجام شود.

واردات 68 هزار تنی روغن پالم تخلف نبود فقط رسانه ای نشد

وی اظهار داشت: مواردی که درباره تخلف انجمن روغن نباتی درباره  "واردات 68 هزار تن روغن پالم خارج از سقف مجاز" اعلام می شود به صورت قانونی و بر اساس مصوبه دولت بوده است که در آن مقطع زمانی بنا بر مصالحی رسانه ای نشد .

قبله خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از ایجاد استرس و تورم در بازار مصرف به ویژه در شب عید، مشکلات پیش روی بازار و واردات روغن پالم اعلام نشد.

واردات 480 هزار تن روغن پالم در سال گذشته

دبیر انجمن روغن نباتی تاکید کرد: در سال گذشته یک میلیون و 485 هزار تن واردات انواع روغن داشتیم که از این میزان 520 هزار تن به مصرف صنایع غذایی کشاورزی اختصاص یافت. همچنین با در نظر گرفتن مصوبه جدید دولت در مجموع حدود 480 هزار تن روغن پالم برای مصارف مختلف کشور در بخش های  روغن و صنایع غذایی وارد شد.

افزایش تقاضای ده برابری صنایع غذایی برای واردات روغن پالم خام

وی گفت: بر اساس آمار مستند موجود صنایع مختلف غذایی در سال گذشته در مجموع 17 هزار تن روغن پالم خام به صورت مستقل واردات کردند اما مشخص نیست که صنایع غذایی که امکان تصفیه مستقل روغن خام را ندارند بر چه اساسی اعلام می کنند که نیاز به واردات 170 هزار تن روغن پالم خام دارند و این موارد را درچه مواردی مصرف می کنند.

منبع:تسنیم

کد خبر 869b3b65d6254516ab9e07ac94693c79

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =