صنایع غذایی> در حالی که واردات شکر علیرغم ممنوعیت، در دی ماه نیز انجام شده است وزارت جهاد کشاورزی نسبت به این اقدام اعتراض خود را اعلام کرد.

واردات شکر از ابتدای امسال با دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اشباع انبارها از این محصول و بی نیازی از واردات، ممنوع شد اما واردات آن همچنان ادامه یافته است؛ به گونه‌ای که در دی ماه نیز 14 هزار و 200 تن شکر تصفیه نشده به ارزش شش میلیون و 400 هزار دلار از کشورهای مختلف وارد شد که البته از نظر وزنی از 89.38 درصد و از نظر ارزشی 90.85 درصد روند کاهشی نسبت به دی ماه سال گذشته داشته است.

گرچه واردات شکر که در 10 ماهه نخست امسال حدود 822 هزار و 600 تن به ارزش 377 میلیون و 500 هزار دلار بوده است روند کاهشی حدود 30 درصدی را نشان می‌دهد اما وزارت جهاد کشاورزی واردات این محصول را از ابتدای امسال ممنوع اعلام کرده بود و این ورود خاموش از ثبت سفارش‌های انجام شده در گذشته صورت گرفته است.

عباس کشاورز - معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی - در این زمینه به ایسنا گفت: وزارت جهاد کشاورزی طی نامه‌ای اعتراض خود را به ادامه واردات شکر اعلام کرده و به نظر می رسد ثبت سفارش‌های گذشته دلیل این واردات باشد که البته نباید صورت می گرفت.

البته بهمن دانایی - دبیر انجمن کارخانه‌های قند و شکر - نیز در این باره گفته بود به دلیل اشباع انبارهای کشور از محل تولید داخلی و واردات، نیازی به ادامه واردات وجود ندارد البته در این شرایط برخی با ارائه اطلاعات نادرست به دنبال ادامه واردات بودند که وزیر جهاد کشاورزی با اقدام به موقع مانع آن شد.

گرچه وزارت جهاد کشاورزی همواره نسبت به ادامه واردات شکر و دیگر محصولات اساسی مانند برنج اعتراض و آن را ممنوع کرده است اما مسوولان این وزارتخانه باید راهکاری اساسی برای جلوگیری از سودجویی برخی از واردکنندگان و بر هم خوردن تعادل بازار این محصولات را بیندیشند.

منبع:ایسنا
کد خبر 967391e6efa047b9a6a9034e1253d500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =