مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: یکی از مولفه های مهم و مورد نظر دولت از اجرای مصوبه افزایش 30 درصدی قیمت نان، کیفیت بخشیدن به نان های تولیدی کشور است که از طریق آزادپز شدن 20 درصد نانوایی‌های یارانه‌ای موجود عملیاتی شده است.

علی قنبری - معاون وزیر جهاد کشاورزی - اظهار کرد: بحث آزاد پزی 20 درصد نانوایان از موارد مهم در اجرای مصوبه اخیر دولت بود که از دید رسانه های خبری و تحلیل گران حوزه آرد و نان مغفول ماند و کمتر به آن پرداخته شد، در صورتی که این بخش از مصوبه، پایش کیفی تولید نان را هدف قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه آزاد پزی، رقابت در تولید نان را بین نانوایان نهادینه خواهد کرد، افزود: با توجه به اینکه قیمت نان هایی که توسط نانوایان آزادپز تولید می شود، به دلیل عدم برخورداری از یارانه دولتی، بیشتر و بالاتر از قیمت سایر نان های تولیدی است؛ بنابراین آزادپزان ناگریز به رعایت سایر مولفه های رقابت که مهمترین آنها کیفیت بالای محصول است، هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: نانوایان آزادپز برای ماندن در بازار و جذب مشتری، مجبور به رقابت هستند و این موضوع خود بخود بین نانوایان سنتی نیز انگیزه افزایش کیفیت بوجود خواهد آورد که در نهایت حاصل این رقابت به نفع مصرف کننده و جامعه خواهد بود.

قنبری شاخص و ویژگی دیگر آزادپزی را قابلیت استفاده از افزودنی ها و بهبود دهنده های مجاز و مفید برای سلامت مردم بر شمرد و گفت: وقتی بخشی از نانوایان از دایره قیمت گذاری دولتی خارج و ملزم به رقابت شوند، برای افزایش کیفیت نان خود، از افزودنی های مجاز، بهداشتی و مفید استفاده خواهند کرد که این در واقع ارتقای سلامت و جبران ریز مغذی‌های مورد نیاز بدن مصرف کننده را در پی خواهد داشت.

وی مزیت دیگر آزادپزی را صرفه جویی در منابع از طریق تولید دقیق و به اندازه نان دانست و تشریح کرد: وقتی یک واحد نانوایی، آرد مورد نیاز خود را از طریق بازار و با قیمت آزاد تهیه می کند، قطعا زمان و میزان پخت خود را با شرایط میزان مشتری وفروش تنظیم خواهد کرد. لذا از انباشته شدن نان جلوی نانوایی ها در مواقعی که خریدار کمتر است، کاسته و به نوعی از هدر رفتن سرمایه های ملی جلوگیری می شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ویژگی دیگر آزادپز شدن 20 درصد نانوایی ها را مصرف صحیح و به اندازه نان از سوی مصرف کنندگان اعلام و اظهار کرد: قطعا آزادپزی جایگاه خود را در جامعه و بخصوص در میان اقشاری که بیشتر به دنبال کیفیت و سلامت نان هستند، بدست خواهد آورد و با توجه به اینکه مصرف کننده، نان کیفی و به نسبت گران تری تهیه می کند، لاجرم از دور ریز آن جلوگیری کرده و موقع خرید نیز سعی می کند به اندازه نیاز خریداری کند که از این طریق نیز صرفه جویی در مصرف آرد و نان اتفاق خواهد افتاد و از ضایعات کم خواهد شد.

منبع:ایسنا
کد خبر 988e49869919468da77752b5148441a7

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس شاهمرادی ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
    2 0
    باسلام عرض و ادب، جناب آقای دکترقنبری،فرمودید آزادپزی ورقابت در تولیدنان بین نانوایان نهادینه خواهد شد فرمایش حضرت عالی کاملأ درسته،امّا ویژه گی آزادپزی در این است مناطقی که قابلیت فروش نان آزاد را داشته باشدبرای آزادپزی لطفأ مشخّص می کردید،اگراجباری درکارنیست،وبه نانوایان شفّاف بگید هرکیلوگرم آرد آزاد چند تومان است،ونان را آزادپز،چندبفروشد،ولطفأ مشخّص کنید یک مقدار روشن شود برای نانوایان تهران، و همین الان نرخ نان که حضرت عالی اطلاع دارید باآرد یارانه چقدر است،بنظرم لازم است بدانیم قیمت تمام شده چند می شود نانوایان اگر نانشان بفروش برسد،حاضرهستن بجای 10کیسه آرد 8 کیسه آرد پخت کنندبرای شان باصرفه تراست،باتشکر عباس شاهمرادی عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی نانوایان تهران