رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی صنعت دامپروران با بیان اینکه سال گذشته ۴۰۵ میلیارد تومان از فروش غیرقانونی سبوس دولتی بصورت آزاد به جیب بعضی‌ها رفت، گفت: علاوه بر مشکلات عدم دریافت یارانه شیر و عدم خرید شیرخام با قیمت مصوب دو برابری، قیمت سبوس و نهاده‌ها از دیگر مشکلات دامداران است.

الهیار ولی‌زاده رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی صنعت دامپروران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد مشکلات تولید دامداران، گفت: یکی از مشکلات دامداران و تولید‌کنندگان شیر خام عدم خرید شیر‌خام با قیمت مصوب 1440 تومان است.

* میانگین قیمت خرید شیر از دامداران 1100 تومان است

وی با بیان اینکه میانگین قیمت خرید شیر از دامدار 1100 تومان است، افزود: در مواردی صنایع لبنی شیر‌های نیمه صنعتی را با قیمتی کمتر از هزار تومان و حدود 900 تومان از دامداران خریداری می‌کنند.

رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی صنعت دامپروران همگام با بیان اینکه قیمت سبوس اکنون 100 درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: دولت بدون در نظر گرفتن منافع دامداران قیمت سبوس را افزایش داده است .

* افزایش دو برابری قیمت سبوس

ولی‌زاده تصریح کرد: اکنون قیمت سبوس نسبت به دو ماه پیش در بازار حدود دو برابر افزایش یافته و قیمت آن به 850  تومان رسیده در حالیکه تاکنون سابقه نداشته که در فصل تابستان سبوس چنین قیمتی داشته باشد.

رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی صنعت دامپروران همگام با اشاره به اینکه 30 درصد از علوفه خوراک دام را سبوس تشکیل می‌دهد، گفت: وقتی قیمت سبوس دو برابر افزایش یابد یعنی 30 درصد افزایش قیمت روی تمام علوفه داشته‌ایم.

وی افزود: از ابتدای سال جاری که دامداران نسبت به عدم تحویل سبوس استحصالی از گندم دولتی توسط کارخانجات آرد اعتراض کردند، موضوع در کارگروه تنظیم بازار مطرح شد و مقرر شد قیمت جدید بر اساس توافق تشکل‌های ملی فروشنده و خریدار سبوس با هماهنگی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان تعیین شود.

رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی صنعت دامپروران بیان داشت: اما متاسفانه بدون دلیل موجه و با وجود اطلاع از سایر تشکل‌های ملی، فقط با یکی از تشکل‌های ملی افزایش 100 درصدی قیمت سبوس یعنی قیمت 520 تومان تصویب شد و بقیه تشکل‌ها باید از بازار آزاد و با قیمت 850 تومان سبوس را تهیه کنند و این موضوع باعث شد برخی دامداران سبوس را با قیمت دولتی و بقیه با قیمت آزاد خریداری کنند.

ولی زاده گفت: افزایش قیمت نهاده سبوس باعث افزایش سایر نهاده‌ها مثل جو، سویا و ذرت شد.

وی اظهار داشت: بعد از طرح انتزاع(قانون تمرکز وظایف کشاورزی در وزرات جهاد) اتفاق خاصی نیفتاده است و فقط نیروهای صنعت و معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شدند و الان این نیروها هیچ شناختی روی دامپروری کشور ندارد و تصمیم‌گیری‌های نهایی را  سازمان حمایت و بازرگانی می‌گیرند.

*سال گذشته 405 میلیارد تومان پول سبوس به جیب بعضی‌ها رفت

 رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی صنعت دامپروران بیان داشت: طبق آمار موجود در سال 92، حدود 9 میلیون تن گندم توزیع شده که سبوس استحصالی آن برابر یک میلیون و 350 هزار تن است و حدود 450 هزار تن آن با قیمت 275 تومان بین تشکل‌های دامپروری توزیع شده است و 900 هزار تن مابقی در بازار آزاد با تفاوت قیمت میانگین 450 تومان به فروش رسیده است که سرجمع در حدود 405 میلیارد تومان در سال گذشته (بجز 4 ماهه اول سال 93) از فروش غیرقانونی سبوس دولتی بصورت آزاد نصیب اشخاص خاصی شده است.

ولی زاده تصریح کرد: اتحادیه مرکزی دامداران ایران خودش را به عنوان نماینده دامداران معرفی کرده است در حالیکه سبوسی را که از دولت می‌گیرد به تشکل‌های زیر مجموعه خودش می‌دهد و بقیه تشکل‌ها از سبوس دولتی بهره‌مند نیستند.

وی افزود: یکی از مشکلات دیگر دامداران این است که معمولا کارخانه‌هابه موقع پول خرید شیر خام از دامداران را به آنها پرداخت نمی‌کنند و بر حسب موقعیت بازار پول شیر را به آنها پرداخت می‌کنند.

* عمده‌ترین مشکل دامداران نداشتن زنجیره تولید است

ولی زاده اظهار داشت: کارخانه‌های صنایع لبنی بدهکار دامداران هستند و به نظر می‌رسد دامداران برای رهایی از این وضعیت باید زنجیره تولید داشته باشند بطوریکه خودشان سردخانه، کارخانه شیر و ... داشته باشند.

* یارانه شیر به تولید‌کنندگان نمی‌رسد

وی با بیان اینکه یارانه باید به زیر بخش‌های تولید اختصاص یابد، تصریح کرد: یارانه شیر واقعا به دست تولید‌کننده واقعی نمی‌رسد و تولید‌کنندگان کوچک که خودشان شیر را به کارخانه‌ها تحویل نمی‌دهند از یارانه‌ شیر برخوردار نمی شوند.

رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی صنعت دامپروران با بیان اینکه یارانه شیر هدفمند نیست، اظهار داشت: یارانه شیر نباید به حساب کارخانه‌ها واریز شود زیرا علاوه بر تولید‌کنندگان کوچک هنوز برخی از تولید‌کنندگان شیرهای صنعتی هم موفق به دریافت بخشی از یارانه نشده‌اند.

ولی زاده تصریح کرد: قیمت تمام شده شیر برای دامدار حدود 1500 تومان است در حالیکه متوسط قیمت خرید شیر خام توسط صنایع لبنی حدود 1100 تومان است و به عبارتی مردم آب را با قیمت گران‌تری نسبت به شیر خریداری می‌کنند.
کد خبر ce0c4762c24c403693664e195d143556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =